29 sierpnia 2024 r., w ramach konkursu „Giornate degli Autori” w Wenecji, odbędzie się premiera pełnometrażowej animacji pt. ”Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii braci Quay, dla których inspiracją były opowiadania Brunona Schulza. Widzowie będą mieli również okazję do bliższego poznania twórców w trakcie popremierowej sesji Q&A. Instytut Adama Mickiewicza jest jednym z koproducentów filmu.
Na dorobek literacki Brunona Schulza składają się dwa zbiory opowiadań: „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą” osadzone w przedwojennej Galicji. Punktem odniesienia twórczości polsko-żydowskiego pisarza był rodzinny Drohobycz, obecnie znajdujący się w obwodzie lwowskim w Ukrainie. Na zbiór „Sanatorium pod Klepsydrą” wydany w 1937 r. składa się 13 opowiadań, które pomimo oddzielnych tytułów, stanowią integralną całość opowieści o podróży w czasie głównego bohatera (a niekiedy też narratora) – Józefa. W dziełach Schulza rzeczywistość przenika się z fantastyką, dając czytelnikom możliwość odkrywania tych dwóch światów jednocześnie.
O ponadczasowości opowiadań Schulza świadczy m.in. zainteresowanie ze strony przedstawicieli świata filmu. W 1973 r. „Sanatorium pod Klepsydrą” doczekało się ekranizacji w reżyserii Wojciecha Hasa, a prawie pięć dekad później, to właśnie bracia Stephen i Timothy Quay, w ramach brytyjsko-polsko-niemieckiej współpracy i działań koprodukcyjnych, stworzyli trwającą 73-minutową animację w języku polskim o tym samym tytule. W rolach głównych wystąpili: Andrzej Kłak (Józef, kominiarz), Tadeusz Janiszewski (Prowadzący aukcję) i Wioletta Kopańska (Asystentka prowadzącego aukcję, Pokojówka, Adela II), a plenerami do wielu scen filmowych były miejsca znajdujące się w Polsce. Warto dodać, że w dotychczasowym reżyserskim dorobku braci Quay znalazł się film z 1986 r. pt. „Ulica krokodyli”, którego inspiracją było jedno z opowiadań Schulza stanowiące część zbioru „Sklepy cynamonowe”.
„Premiera animacji „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii braci Quay podczas prestiżowego konkursu Giornate degli Autori na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji to wyjątkowe wydarzenie. Ta niezwykła adaptacja prozy Brunona Schulza stanowi kolejny dowód na siłę i uniwersalność polskiej literatury w inspiracji światowej kinematografii. Jesteśmy dumni, że Instytut Adama Mickiewicza mógł wesprzeć ten projekt, który po raz kolejny ukazuje wyjątkowy talent braci Quay oraz ich głębokie związki z polską kulturą.” - podkreśla Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, która będzie reprezentować IAM w trakcie premierowej projekcji filmu.
Po raz pierwszy pełnometrażową animację braci Quay będzie można obejrzeć 29.08.2024 o godz. 17:00 w Sala Perla w ramach kolejnej, 21. już edycji, prestiżowego konkursu „Giornate degli Autori” w Wenecji, trwającego między 28 sierpnia, a 7 września 2024 r.„Sanatorium pod Klepsydrą” to jeden z dziesięciu produkcji, które w tegorocznym konkursie będą rywalizować o nagrody. Po premierze, w tej samej sali, reżyserowie odpowiedzą na pytania publiczności związane z filmem.
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. Prowadzimy także portal Culture.pl, stanowiący wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze.