„Zapis czekania” na London Design Biennale 2025

Znamy wyniki konkursu na opracowanie kuratorskiego projektu instalacji, która zostanie zaprezentowana w pawilonie polskim podczas London Design Biennale w dniach 5-29 czerwca 2025! Komisja Konkursowa wybrała pracę „Zapis czekania” zespołu Jakuba Gawkowskiego, Moniki Rosińskiej i Macieja Siudy.


Komisja Konkursowa po dokonaniu wyboru wystawy, która zagości w pawilonie polskim podczas London Design Biennale 2025.
Fot. IAM

Na konkurs wpłynąło 17 prac, które zostały poddane pod obrady kapituły w składzie: Olga Wysocka, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza i przewodnicząca Komisji; Victoria Broackes, dyrektorka London Design Biennale; Ivan Blasi, kurator nagrody im. Miesa van der Rohego; Anja Radović, dyrektorka programowa Biennale Designu w Lublanie; Iwo Zmyślony, antropolog designu i wykładowca; Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki, kuratorka i redaktorka oraz Barbara Krzeska ekspertka i kierowniczka w IAM.

Polskę na London Design Biennale będzie reprezentować praca „Zapis czekania” przedstawiająca tworzenie ornamentów snycerskich – jedno z najstarszych rzemiosł artystycznych – które uczy cierpliwości i pochłania wiele czasu. To koncepcja, która idealnie wpisuje się w temat przewodni London Design Biennale 2025 „Surface Reflections” i odpowiada na globalne pytanie, jak czekanie wpływa na współczesność  podkreśla Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza i przewodnicząca Komisji Konkursowej.

Instytutu Adama Mickiewicza po raz piąty weźmie udział w tym prestiżowym i branżowym wydarzeniu. London Design Biennale popularyzuje międzynarodową współpracę i globalną rolę designu poprzez wystawy i instalacje, które nawiązują do uniwersalnych tematów i problemów na całym świecie. Tematem przyszłorocznej edycji London Design Biennale jest „Surface Reflections”, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak osobiste historie wpływają na samych twórców i ich projekty artystyczne. 

W zabieganym świecie, gdzie wolny czas jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, praca zespołu Jakuba Gawkowskiego – kuratora, Moniki Rosińskiej - badaczki i Macieja Siudy – projektanta, w pewnym sensie wskazuje nam kierunek, którym należy podążać. Jednocześnie twórcy zwracają uwagę na fascynujący i mało znany aspekt historyczny języka ornamentu. Dekoracja, motywy, oryginalne formy i wzory wpisują się w kontekst regionu czy kraju, ale są wyróżnikiem na arenie międzynarodowej i inspiracją dla innych artystów czy rzemieślników na całym świecie  dodaje Olga Wysocka z IAM.

W 2023 roku Polski Pawilon z wystawą „Poetyka konieczności” został uhonorowany prestiżową, pierwszą nagrodą na LDB. Na arenie międzynarodowej to wielki sukces twórców Zofii Jaworowskiej, Petro Vladimirova i Michała Sikorskiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji na stronie www.iam.pl