Zmysłowa podróż po światach Brunona Schulza

Republic of Dreams to cyfrowy projekt, który umożliwia wielowymiarową podróż po świecie wyobraźni Brunona Schulza. Pod adresem www.republicofdreams.online/pl znalazły się kompozycje reżyserów dźwięku – Eliego Stine’a i Jacksona Bierfeldt’a, muzyka Waclawa Zimpela i wideo autorstwa Jakuba Krejči’ego dopełnione ilustracjami Marty Lissowskiej. Instytut Adama Mickiewicza uruchomił projekt 19 listopada, w 78. rocznicę śmierci Brunona Schulza. 

 

Przygotowana w dwóch wersjach językowych, polskim i angielskim, strona internetowa przybliża twórczość Brunona Schulza, przenosząc ją w zupełnie nowy wymiar.  

„Łatwiej jest zacytować Schulza niż opowiadać o jego dorobku. Specyfika jego twórczości zachęca do naśladowania, parafrazowania czy nawet podejmowania prób odtwarzania jego stylu. Republic of Dreams oddaje charakter twórczości Schulza, zabierając publiczność w zmysłową podróż po świecie dźwięków i kształtów” – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Twórczość Brunona Schulza wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Jego oniryczny styl przepełniony anachronizmami, regionalizmami i metaforami nie jest wdzięcznym przedmiotem przekładu na inne języki - nie przynosi gratyfikacji w postaci odkrywania poszczególnych warstw językowych niuansów. Dzieła Schulza przywodzą doświadczenia z pogranicza jawy i snu, pozwalają na wkroczenie do świata pełnego nieuświadomionych miraży, bogatych w treść obrazów czy groteskowych scen. 

„Właśnie doświadczamy drugiej fali lockdown’u w Europie i na świecie. To dobra okazja, by za pomocą Republic of Dreams zajrzeć w głąb siebie. Schulz może być świetnym przewodnikiem po naszych snach i wspomnieniach z dzieciństwa. Pisarz przypomina nam, że wyobraźnia jest sferą wolną od jakichkolwiek restrykcji, a marzenia senne czy zanurzenie się w rozległe światy wewnętrznych wyobrażeń, mogą być źródłem nie tylko komfortu, ale i przyjemności” – mówi Mika Johnson, twórca projektu

Praca nad projektem toczyła się całkowicie zdalnie - pomiędzy Polską, Czechami i Stanami Zjednoczonymi. Twórczość Schulza stała się dla członków zespołu Republic of Dreams przestrzenią kreatywną, otwartą pomimo fizycznego dystansu i ograniczeń w poruszaniu się. To ułatwiło artystom wspólne odkrywanie nowych kierunków.   

Od samego początku założeniem Johnsona było przybliżenie spuścizny Schulza szerokiej publiczności i poprzez wielowymiarowy charakter Republic of Dreams, dotrzeć do osób, które nie zetknęły się nigdy z jego twórczością. To, co wyjątkowe w tym projekcie, to pragnienie zaproszenia odbiorców do przestrzeni, w której mogą oddać się marzeniom sennym.

Inspiracją do powstania Republic of Dreams było doświadczenie zasypiania z wykorzystaniem muzyki, dźwięków, takich jak np. synchroniczne dudnienie, aplikacje do medytacji, wideo, techniki świadomego wchodzenia w stan marzeń, hipnozy itd. 

Projekt będzie stopniowo rozwijany aż do 2022 roku, na który przypada 130. rocznica urodzin Brunona Schulza. 

 

Zapraszamy do zapadnięcia w sen na www.republicofdreams.online/pl

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Producent: Instytut Adma Mickiewicza

Partner: Goethe-Institut Warszawa

Twórcy projektu:

Mika Johnson - artysta multimedialny skupiający się na narracjach sennych i doświadczeniach rytuału. Jego prace obejmują projekty oparte na XR (rzeczywistości rozszerzonej), filmy fabularne i dokumentalne, utwory dźwiękowe i wideoklipy.

Marta Lissowska - graficzka, ilustratorka i animatorka. Posiada tytuł magistra grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz licencjat z antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jackson Bierfeldt - projektant i inżynier dźwięku, edytor podcastów i twórca stron internetowych. Jego prace znalazły się w filmach, instalacjach i projektach komercyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europie Środkowej.

Jakub Krejčí – artysta medialny, który zajmuje się głównie materiałami filmowymi, dźwiękiem i VR. Przez ostatnie lata występował na żywo, improwizując z elektroniką oraz łączeniem obrazu, dźwięku i tekstu w spójną całość.

Eli Stine - kompozytor, projektant dźwięku i programista. Studiował kompozycję i informatykę na Uniwersytecie Wirginii oraz na Oberlin College and Conservatory, gdzie obecnie wykłada.

Wacław Zimpel - klarnecista, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Koncertuje i nagrywa na całym świecie, współpracując zarówno z artystami free jazzowymi, producentami muzyki elektronicznej, jak i muzykami klasycznymi z południowych Indii.

Julie Gibson Josephson- aktorka teatralna i filmowa oraz lektorka, znana z Confessions of a Box Man (2020) i Dex ( 2015), a także ze współpracy z Prague Shakespeare Company, gdzie występowała w inscenizacjach m.in: Koriolana, Makbeta czy Ryszarda III.

Olga Mikulska - aktorka, artystka i performerka pracująca z głosem i ruchem ciała. Ukończyła studia magisterskie na kierunku autorskie aktorstwo Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze oraz licencjackie z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Ján Tompkins - student nauk humanistycznych na Uniwersytecie Anglo-Amerykańskim w Pradze. Reżyser filmu dokumentalnego Jewish Prague: their Stories, People and Places Forgotten (2017) o historii żydowskiej Pragi.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa
i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach
na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. 
W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowano: 2020.11.20 16:21
Aktualizacja: 2020.11.20 16:21
Autor: Marta Dymek
Wprowadzenie: Marta Dymek