Dziedzictwo Krzysztofa Pendereckiego w hiszpańskim Bilbao

Próby do koncertu Penderecki y la Cuarta de Brahms, fot. dzięki uprzejmości organizatora.

3 i 4 kwietnia 2025 roku, w hiszpańskim Bilbao, zorganizowane zostaną dwa wyjątkowe wydarzenia związane z postacią Krzysztofa Pendereckiego: koncert w Palacio Euskalduna oraz wykład w Muzeum Guggenheima. Eksperci i melomani będą mogli zgłębić wpływ jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku na muzykę współczesną oraz zbadać związek twórczości mistrza z naturą.

Concerto grosso w Palacio Euskalduna

Penderecki był kompozytorem awangardowym, który pozostawał wierny muzycznym formom z przeszłości. Inspirując się m.in. formami baroku stworzył Concerto grosso na trzy wiolonczele. Utwór ten, obok Orawy Wojciecha Kilara i czwartej symfonii Johannesa Brahmsa, będzie można usłyszeć 3 i 4 kwietnia 2025 o godzinie 19:30 w Palacio Euskalduna, siedzibie Orkiestry Symfonicznej Bilbao. Batutę dzierżyć będzie Eduardo Strausser, a soliści koncertu to wybitni wiolonczeliści:

  • Prof. Michał Dmochowski – profesor w Profesjonalnym Konserwatorium Muzycznym w Toledo;
  • Prof. Adam Klocek – dyrektor Filharmonii im. B. Hubermana w Częstochowie;
  • Prof. Orfilia Saiz – profesor na Conservatorio Superior de Granada.

Próby do koncertu Penderecki y la Cuarta de Brahms, fot. dzięki uprzejmości organizatora.

Program koncertu:

  • WOJCIECH KILAR (1932–2013): Orawa, na orkiestrę smyczkową
  • KRZYSZTOF PENDERECKI (1933–2020): Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę
  • JOHANNES BRAHMS (1833–1897): Symfonia nr 4 e-moll, Op. 98

Koncert potrwa około 2 godzin. Bilety dostępne są na stronie Orkiestry Symfonicznej Bilbao. Projekt realizowany jest we współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Global IberArtis S.L., Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao oraz Instytutem Polskim w Madrycie.

"Proces twórczy. Melodia drzew" - o Pendereckim w Muzeum Guggenheima

Dla chcących zgłębić dziedzictwo kompozytora, 4 kwietnia 2025 o godzinie 12:00, w Muzeum Guggenheima w Bilbao, odbędzie się wykład "Proces twórczy. Melodia drzew" o inspiracjach Krzysztofa Pendereckiego z natury. Sesja ta poświęcona będzie procesowi twórczemu wybitnego polskiego kompozytora awangardowego. Charakterystyczny atonalny styl kompozytorski Pendereckiego wyróżnia się m.in. zainteresowaniem naturą i drzewami, które stanowiły główne źródło inspiracji. Mistrz założył nawet własne Arboretum w Lusławicach – niezwykły park z ponad 1500 okazami drzew. Dyrygent Janusz Marynowski spotka się z wiolonczelistami Michałem Dmochowskim i Orfilią Saiz Vega w rozmowie, którą poprowadzi Borja Pujol, dyrektor techniczny Orkiestry Symfonicznej Bilbao. Wykład potrwa około godzinę i odbędzie się w języku hiszpańskim. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Instytutem Polskim w ramach programu TopARTE Muzeum. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Wykładowi i koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna autorstwa Janusza Marynowskiego i Tamary Pieńko, przedstawiająca Krzysztofa Pendereckiego i jego Arboretum.