Instalacja "Journeylass Crops” Olgi Micińskiej w Irlandii

Praca „Journeylass Crops” Olgi Micińskiej zagości na stałe w The Common Knowledge Centre w hrabstwie Clare w Irlandii. Po sukcesie podczas 40-ej edycji Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej EVA International, teraz zainicjuje powstanie parku rzeźby w Ballyteige.

Od Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej EVA International do The Common Knowledge Centre

Od 31 sierpnia do 29 października 2023 dzieła sztuki współczesnej irlandzkich i międzynarodowych artystów oraz bogaty program towarzyszących spotkań artystycznych, wystaw i projektów edukacyjnych ulokowano w różnych miejscach w mieście Limerick i jego okolicach. Irlandzkie Biennale Sztuki Współczesnej EVA International zostało założone przez artystów w 1977 roku i pozostaje jedną z najdłużej działających organizacji zajmujących się sztukami wizualnymi w Irlandii, która współpracowała z najbardziej wpływowymi kuratorami na świecie.

Praca „Journeylass Crops” została wykonana w 2023 roku przez Olgę Micińską we współpracy z Mathild Clerc-Verhoeven. Powstała na zaproszenie kuratora 40-ej edycji Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej EVA International Sebastiana Cichockiego. Praktyka artystyczna Micińskiej bazuje na obserwacji materialności świata, różnorodności budulców i metod konstrukcji poszczególnych elementów technologicznych składających się na szeroko pojętą rzeczywistość. W swoich realizacjach artystka często łączy materiały o odmiennych właściwościach i buduje rzeźby z form drewnianych, metalowych i ceramicznych. Na zasadzie kontrastu zestawia miękkie i twarde kształty w obrębie jednej kompozycji rzeźbiarskiej. Pracę „Journeylass Crops” w trakcie biennale można było oglądać w Ormston House w Limerick.

Olga Micińska and Mathild Clerc Verhoeven, "Journeylass Crops", 2023. Photograph courtesy of EVA International, 2025.

„Journeylass Crops” – instalacja ciesielska Olgi Micińskiej

Instalacja „Journeylass Crops” ma charakter ciesielski. Wzniesiono ją przy pomocy tradycyjnych metod budowlanych. Konstrukcja stanowi konceptualną bramę do wystawy o zbieraczach i zbieraczkach, w której obecnych było wiele wątków rolniczych. Posłużyły one jako metafora społecznej partycypacji i troski o dobro wspólne.

Podążając za tropem uprawy ziemi oraz wspólnego budowania struktur - zarówno społecznych, jak i mieszkalnych - zaproponowano zamontowanie instalacji na stałe na ziemi irlandzkiej. Temat podjęło centrum edukacyjne The Common Knowledge Centre, które specjalizuje się właśnie w nauce budowania domów. Prowadzący instytucję planują na terenie centrum założyć park rzeźby, w którym znajdą się prace nawiązujące do prowadzonej działalności, ale niekoniecznie mają ściśle praktyczne zastosowanie. „Journeylass Crops” zainicjuje to przedsięwzięcie artystyczne.

Olga Micińska and Mathild Clerc Verhoeven, "Journeylass Crops", 2023. Photograph courtesy of EVA International, 2025.