Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór do projektu „What Next”

Jak będzie wyglądała przyszłość człowieka w dynamicznie zmieniającym się świecie? W coraz bardziej zaawansowanej technologicznie codzienności, w czasie globalnych wyzwań, w rzeczywistości pełnej fascynujących i jednocześnie przerażających możliwości? Na to pytanie odpowiedzą artyści z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Zwycięskie prace – fotografie, instalacje, obiekty i projekty dźwiękowe - zaprezentowane zostaną na wystawach w wybranych europejskich miastach w 2021 i 2022 roku. Projekt będzie okazją do obchodów przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. 

Koncepcja wystawy odnosi się do „Kongresu Futurologicznego” Stanisława Lema. W roku 2021 minie dokładnie 50 lat od pierwszej publikacji w zbiorze „Bezsenność” tego fantastyczno-naukowego opowiadania. Stawiane w nim pytania są wciąż aktualne a większość z nich do dziś pozostaje bez odpowiedzi. 

„Tytułowe „What Next?” (Co dalej?)”, to pytanie o to, jak dziś wyobrażamy sobie przyszłość świata, który znamy. Jak zmieni go rozwijająca się w zawrotnym tempie technologia? Jak odnajdzie się w nim człowiek? Czy przyjdzie mu konkurować z siłą sztucznej inteligencji o własną pozycję w kluczowych sferach życia? Czy nasze dzisiejsze wyobrażenie o przyszłości jest zbieżne z tym, jak widzieli ją utopiści i futuryści kilkadziesiąt lat temu? Jakie emocje budzi to w artystach? Jakie miejsce zajmuje w tej wizji sztuka i jak rysuje się jej rola?” - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

Nabór skierowany jest do artystów z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Podstawowym medium wystawy jest fotografia, ale całość ekspozycji będzie miała charakter interdyscyplinarny, oparty również na doświadczeniu sensorycznym. Zgłoszenia mogą więc obejmować inne formy, takie jak instalacje, obiekty i prace dźwiękowe. 

Kuratorkami wystawy są: Max Houghton (Wielka Brytania), Kateryna Radchenko (Ukraina) i Katarzyna Sagatowska (Polska).

Partnerzy projektu: Galeria Jednostka, Odesa Photo Days, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Jam Factory Art Center we Lwowie, British Council. 

Formularz zgłoszeniowy z opisem pracy oraz portfolio artysty należy przesyłać do 24 września 2020 r. na adres e-mail: [email protected]

Regulamin

Załącznik