„P E R S O [A] N O M A L I A” - wystawa w Bolonii

MAMbo – prestiżowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii – zaprosiło do współpracy polskiego artystę Roberta Kuśmirowskiego. W ten sposób powstała wystawa „P E R S O [A] N O M A L I A”, która podejmuje tematy straty, przemijania i uczuć towarzyszących tragediom i wyraża je językiem współczesnej sztuki.  Ekspozycja w Sala delle Ciminiere jest otwarta do 6 stycznia 2025 roku.

„P E R S O [A] N O M A L I A” a katastrofa w Ustica

Tytuł wystawy P E R S O [A] N O M A L I A przywołuje tematykę straty i zagubienia. Te uczucia stały się punktem wyjścia dla artystycznych interpretacji. Ekspozycja nawiązuje do największej katastrofy lotniczej w historii Włoch, która wydarzyła się 27 czerwca 1980 r. Na pokładzie samolotu, który spadł do Morza Tyrreńskiego niedaleko wyspy Ustica, było 81 osób. Wszyscy zginęli.

W 2024 roku mijają 44 lata od tragedii. Ponieważ nie wyjaśniono przyczyn dramatu, nadal wzbudza emocje wśród mediów i społeczeństwa. Technika, warsztat i wrażliwość artystyczna Roberta Kuśmirowskiego zostały wykorzystane, by opisać okiem artysty temat, który dla Włochów wciąż jest ważny. Wystawa stała się mostem łączącym pamięć historyczną ze współczesną twórczością artystyczną.

Robert Kuśmirowski – polski artysta w Bolonii

Artysta Robert Kuśmirowski został zaproszony do współpracy przez Lorenzo Balbi, Dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej MAMbo w Bolonii, który jest zafascynowany twórczością polskiego artysty. Wyróżnia się ona eksplorowaniem niewypowiedzianego potencjału obiektów zamieszkujących nasze życie. Poprzez tworzenie immersyjnych środowisk Kuśmirowski bada złożoność procesów zapamiętywania i zapominania. Poprzez wielkoskalowe instalacje, które łączą elementy wizualne, dźwiękowe i sensoryczne oraz zanurzają widzów w wielowarstwowych narracjach, kwestionuje konwencje czasoprzestrzenne.

Instalacja P E R S O [A] N O M A L I A została zbudowana z elementów i wyposażenia z zasobów muzealnych i częściowo z materiałów własnych artysty. Na wystawie przedmioty codziennego użytku zamieniają się w pełne znaczeń symbole, a przestrzenie muzealne wypełnia enigmatyczna i niepokojąca atmosferą. Ten zabieg pozwala zwykłym rzeczom na wyrażenia echa czegoś, co nie do końca zostało wyjaśnione lub wypowiedziane w biegu historii. Obserwator zostaje wrzucony w przestrzeń pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, gdzie pamięć zbiorowa łączy się z indywidualną wyobraźnią. Poprzez tę wystawę Robert Kuśmirowski zaprasza publiczność do refleksji nad złożoną dynamiką pomiędzy historią, władzą i prawdą.

Polska wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii 

Ekspozycja instalacji Roberta Kuśmirowskiego w MAMbo jest pierwszą prezentacją twórczości polskiego artysty w Bolonii. Jej kuratorzy to Lorenzo Balbi i Marinella Paderni, z pomocą Sabriny Samorì. Wystawę można oglądać od 21 czerwca 2024 do 6 stycznia 2025 roku w Sala delle Ciminiere. Otwarta jest we wtorki i środy w godzinach 14:00–19:00; czwartki 14:00-20:00; piątki, soboty, niedziele i święta 10:00-19:00.

Indywidualna wystawa polskiego artysty powstała dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Rzymie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza oraz przy wsparciu Fundacji Galerii Foksal. Partner techniczny wystawy to Freak Andò Antiquariato Modernariato Design. Wystawa jest częścią Bologna Estate 2024, programu działań letnich promowanych i koordynowanych przez Gminę i Metropolitalne Miasto Bolonia – Terytorium Turystyczne Bolonia-Modena.