Polish Days na Festiwalu Nowe Horyzonty

W dniach 20–22 lipca 2025 podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BNP Paribas Nowe Horyzonty odbyło się wydarzenie branżowe pod nazwą Polish Days. Seria spotkań, szkoleń i pokazów dla przedstawicieli branży filmowej z całego świata była okazją do zapoznania się z najnowszym polskim kinem oraz procesem produkcji. Instytut Adama Mickiewicza jest partnerem Polish Days i organizatorem jednego ze spotkań networkingowych.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbywa się we Wrocławiu w dniach 17 – 27 lipca 2025 roku. To festiwal z dwudziestoletnią tradycją, który prezentuje najnowsze głosy i narracje pojawiające się w światowej kinematografii poprzez obrazy, opowieści, formalne eksperymenty.

Choć zwrócony w stronę przyszłości i tego, co czyni sztukę filmową ciągle młodą, festiwal honoruje też tradycję i przypomina dorobek mistrzów i mistrzyń kina artystycznego. W ostatnich latach na Festiwalu można było zobaczyć retrospektywy: Chantal Akerman, Nagisy Ōshimy, Lucile Hadžihalilović, Angeli Schanelec, Yvonne Rainer, Agnieszki Holland, Alaina Tannera, Jonasa Mekasa, Bertranda Bonello, Joanny Hogg, Alice Diop, Alaina Robbe-Grilleta, Satyajita Raya, Wang Binga. 
Szczegółowy program tegorocznej edycji dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl.

Polish Days – najważniejsze branżowe wydarzenie Festiwalu Nowe Horyzonty

Cykl Polish Days organizowany jest już po raz 14. podczas Festiwalu Nowe Horyzonty i wciąż pozostaje jego najważniejszym branżowym wydarzeniem. W dniach 20–22 lipca 2025 przedstawiciele świata filmu mogli zapoznać się z najnowszym polskim kinem oraz procesem produkcji filmów na każdym etapie. Od projektów ukończonych, przez fragmenty w post-produkcji, po prezentacje filmów w developmencie.

W tym roku podczas Polish Days odbyły się pokazy czterech ukończonych produkcji: „Father / Otec” w reżyserii Terezy Nvotovej, „Brat” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, „To się nie dzieje” Artura Wyrzykowskiego oraz „Glorious Summer” Heleny Ganjalyan i Bartosza Szpaka. W ramach prezentacji prac „Works in Progress” można było obejrzeć osiem projektów, w tym: „God Goes Deep” Pawła Orwata, „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” Emi Buchwald czy „Czas, który nie nadszedł” Julii Rogowskiej. Zaprezentowano także 10 projektów w fazie developmentu, m.in.: „Bożą łaskę” Elżbiety Benowskiej, „Charlotte” Piotra Adamskiego czy „Szczelinę” Katarzyny Iskry.

Pełen program dostępny na stronie nowehoryzonty.pl.

Wydarzenie Polish Days przyciąga rokrocznie niemal 200 gości – agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwali filmowych, producentów – stwarzając okazję dla producentów i twórców polskich filmów na promocję ich projektów, zaplanowanie strategii festiwalowej filmów oraz znalezienie zagranicznych partnerów.

Pitching Instytutu Adama Mickiewicza podczas Polish Days, fot. Michał Mroczkowski, źródło: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Spotkanie branżowe Instytutu Adama Mickiewicza

22 lipca 2025 w ramach trwającego wydarzenia Polish Days Instytut Adama Mickiewicza zorganizował spotkanie branżowe, podczas którego goście mogli zapoznać się z działalnością IAM i przedyskutować pomysły na możliwe współprace w swobodnej atmosferze. 

Lunch Instytutu Adama Mickiewicza podczas Polish Days, fot. Michał Mroczkowski, źródło: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty