Polska Gościem Honorowym Bologna Children’s Book Fair 2027 – najważniejszego na świecie wydarzenia poświęconego książce dziecięcej i ilustracji

Polskie stoisko podczas Bologna Children’s Book Fair 2026, fot. Kuba Celej/IAM

Wiodące postacie polskiej sceny ilustracji wezmą udział w tegorocznych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Children’s Book Fair 2026), które potrwają od 13 do 16 kwietnia 2026. Łącznie 20 ilustratorek oraz 11 ekspertek będzie prezentować swoją twórczość, uczestniczyć w panelach, prowadzić warsztaty ilustratorskie i opowiadać międzynarodowej publiczności, co dzieje się teraz w świecie polskiej ilustracji. Podczas targów odbędzie się także ceremonia przekazania Polsce tytułu Gościa Honorowego przyszłorocznej edycji BCBF 2027. 

W 2027 roku Polska będzie pełnić rolę Gościa Honorowego Bologna Children’s Book Fair. To wyjątkowe wyróżnienie, dzięki któremu polska ilustracja znajdzie się na pierwszym planie międzynarodowych i wielowątkowych targów – jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych wydarzeń na światowym rynku książki dziecięcej. Bologna Children’s Book Fair to nie tylko targi książki, ale przede wszystkim międzynarodowa platforma wymiany idei, a także miejsce tworzenia nowych relacji i partnerstw, wyznaczania trendów oraz okazja do spotkania z miłośnikami i miłośniczkami książek z całego świata. 

Rola Polski jako Gościa Honorowego będzie polegać na zorganizowaniu specjalnego programu kulturalnego, w którym będą mogli wziąć udział zarówno uczestnicy targów, jak i mieszkańcy Bolonii. W ramach targów Polska przygotuje prezentację, która pokaże kluczowe zjawiska, twórców i kierunki rozwoju rodzimej ilustracji oraz literatury dziecięcej. Równolegle realizowany będzie program miejski, obejmujący m.in. wystawę narodową, wystawy indywidualne, spotkania z autorami i ilustratorami oraz warsztaty. Obie części – targowa i miejska – stworzą spójną całość, która pozwali na podzielenie się z publicznością najcenniejszymi dziełami i osiągnięciami polskiej sztuki ilustracji i nie tylko. 

Organizacją programu Polski jako Gościa Honorowego zajmą się Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Instytut Książki przygotuje część programu skupiającą się na przestrzeni targowej, natomiast Instytut Adama Mickiewicza zadba o program miejski realizowany w Bolonii. 

Opiekę kuratorską nad wystawą realizowaną w przestrzeni targów BCBF obejmie Magdalena Kłos-Podsiadło, założycielka i redaktorka naczelna wydawnictwa Wytwórnia, promotorka polskiej ilustracji w kraju i za granicą. Kuratorką programu miejskiego, obejmującego m.in. wystawę narodową oraz wydarzenia towarzyszące w przestrzeni miasta, będzie Anita Wincencjusz-Patyna, historyczka i krytyczka sztuki specjalizująca się we współczesnej ilustracji książkowej.

Ceremonia przekazania Polsce roli Gościa Honorowego odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 16:30 w The Illustrator Café. 

Gdzie będzie można spotkać polskie ilustratorki i ekspertki podczas tegorocznych targów? 

Zosia Dzierżawska, Kasia Walentynowicz, Kasia Minasowicz oraz Agata Dudek wezmą udział w panelu zatytułowanym Tradition Reimagined: Visual Voices from Poland. Ilustratorki przybliżą publiczności przemiany i specyfikę projektowania ilustracji współcześnie w Polsce, gdzie ważną rolę odgrywa tradycja, ale jeszcze ważniejszą nieograniczona kreatywność. Panel odbędzie się 13 kwietnia w Illustrators Survival Corner. 

Katarzyna Walentynowicz przeprowadzi warsztaty dla dzieci „Where Circles Belong” w Museo d'Arte Moderna di Bologna, które skupione będą na zabawie z kolorami, kształtami i prostymi formami. Wspólnie z ilustratorką uczestniczy warsztatów odkryją, jak formy mogą się łączyć, reagować na siebie i tworzyć zabawne kompozycje. Warsztaty odbędą się 14 kwietnia. 

Joanna Bartosik i Aleksandra Artymowska zaproszą ilustratorów odwiedzających targi do wspólnego rysownia na żywo podczas sesji „Live Sketching the Fair”. Podczas 90-minutowej sesji artystki poprowadzą grupę ochotników, którzy, wyposażeni w szkicowniki i materiały do rysowania, będą wędrować po terenie targów. Ich zadaniem będzie szkicowanie ludzi, sytuacji i scen, które rozgrywać się będą na ich oczach. Finałem sesji będzie zebranie powstałych prac oraz wspólne powieszenie ich w przestrzeni targów. W ten sposób powstanie rysunkowy dziennik Bologna Children’s Book Fair.  Sesja „Live Sketching the Fair” odbędzie się 15 kwietnia. 

Natomiast ekspertki Magdalena Kłos-Podsiadło oraz Anna Nowacka-Devillard będą częścią Portfolio Marathon – sesji przeglądów portfoliów ilustratorów organizowanej w ramach „The Illustrators Survival Corner”. Finaliści Wystawy Ilustratorów oceniani będą przez międzynarodowe grono profesjonalistów. Najlepsze portfolio może zakwalifikować się do Bologna Portfolio Award. Portfolio Marathon odbędzie się 16 kwietnia.

Równocześnie na stoisku polskim organizowanym przez Instytut Książki będzie można wziąć udział w sesjach ilustratorskich. 

Organizatorem polskiej obecności na Bologna Children’s Book Fair 2026 jest Instytut Książki, odpowiedzialny za realizację programu targowego, w tym stoiska narodowego. Instytut Adama Mickiewicza wspiera działania związane z polską obecnością na targach oraz z programem towarzyszącym.

Liczna reprezentacja Polski dzięki wsparciu IAM 

Choć polskie artystki i artyści od lat są obecni na targach, to tegoroczna reprezentacja wyróżnia się nie tylko pod względem liczebności, ale i różnorodności. W Bolonii będzie można spotkać takie twórczynie jak: Anna Pągowska, Katarzyna Walentynowicz, Katarzyna Augustyniak, Gosia Nowak i  Agata Dudek z Acapulco Studio, Ola Artymowska, Maria Dek, Joasia Rusinek, Ola Niepsuj, Kasia Bogdańska,  Kasia Minasowicz, Zosia Dzierżawska, Małgosia Kulik, Joanna Bartosik, Agnieszka Pietrzykowska, Marianna Oklejak, Aleksandra Fabia, Agnieszka Świętek, Katarzyna Księżopolska (vel Fryza), Aleksandra Krzanowska-Wrzecion.

Nie zabraknie także ekspertek branży wydawniczej i selekcji książek obrazkowych oraz przedstawicielek środowiska, które reprezentować będą: Katarzyna Domańska, Anna Tyczyńska-Skowrońska, Maria Wesołowska, Magdalena Kłos-Podsiadło, Agata loth-Ignaciuk, Katarzyna Witt, Izabela Wiśniewska, Monika Wróbel-Lutz, Monika Czajkowska-Westin, Karolina Leontowicz, Alicja Prodeus.

Tak liczna obecność możliwa jest dzięki programowi wsparcia Networks prowadzonemu przez Instytut Adama Mickiewicza. 

Bologna Children’s Book Fair 2026 – więcej niż targi książki 

Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to nie tylko stoiska wydawnicze. To stały punkt na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych. Cykliczna impreza, odbywająca się już po raz 63., poszukuje nowych talentów, łączy twórców i twórczynie z wydawnictwami oraz promuje najlepsze wydawnictwa i książki dla dzieci i młodzieży. 

W tym roku po raz kolejny program targów poszerza się o nowe przestrzenie, zaprojektowane z myślą o wspieraniu rozwoju ewoluujących segmentów rynku. W targach weźmie udział około 1500 wystawców z 90 krajów i regionów świata. 

Program wydarzenia opiera się na wyspecjalizowanych strefach poświęconych konkretnym dziedzinom czy branżom, wystawach, panelach oraz warsztatach. Jego głównymi częściami są m.in.: 

  • Illustrators Exhibition – słynna międzynarodowa wystawa prac ilustratorów;

  • Translators Centre – przestrzeń dla tłumaczy;

  • Comics Corner – część poświęcona komiksowi;

  • Rights Centre, TV/Film Rights Centre i Games Business Centre – miejsca, w których można zająć się kwestią praw autorskich i licencji, również dotyczących multimediów i gier;

  • Illustrator Survival Corner – przestrzeń ilustratorów, zarówno profesjonalnych, jak i początkujących. Powstała po to, by uczestnicy mogli rozwijać swój warsztat i kontakty zawodowe w branży ilustracji książkowej. 

W 2026 roku Gościem Honorowym targów jest Norwegia. Wydawcy z całego świata będą mieli okazję poznać bogaty i zróżnicowany krajobraz wydawniczy tego kraju, zaprezentowany na targach w ramach programu „What if?” („Co by było, gdyby?”). To motto leży u podstaw norweskiej literatury i ilustracji dla dzieci i młodzieży: dwa proste słowa, które otwierają cały świat możliwości, zachęcając do zadawania pytań. 

Bologna Children’s Book Fair 2026 - Informacje praktyczne

  • Daty: 13–16 kwietnia 2026
  • Miejsce: Centrum Wystawienniczym w Bolonii (BolognaFiere) we Włoszech, Viale della Fiera 20, 40127 Bologna.
  • Data ceremonii przekazania tytułu Gościa Honorowego: 15 kwietnia 2026
  • Organizator polskiej obecności : Instytut Książki
  • Współorganizator wydarzeń towarzyszących: Instytut Adama Mickiewicza
img 3 img 2 img 1

Czytaj więcej o polskiej kulturze

Culture.pl to największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze, prowadzone przez IAM. Dostarczamy rzetelnych informacji o najważniejszych zjawiskach i trendach w kulturze oraz o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą. Znajdziesz tu sylwetki artystek i artystów, recenzje, eseje oraz eksperckie analizy, które ukazują bogactwo polskiej sztuki. Publikujemy w ośmiu językach, przybliżając polski wkład w światową kulturę i dziedzictwo humanistyczne.

Wejdź na culture.pl