„Polski teatr – Europa” – współpraca Instytutu Adama Mickiewicza z Narodowym Starym Teatrem

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 września 2024 roku, przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej ogłosili rozpoczęcie międzyinstytucjonalnej współpracy. W ramach dwuletniego pilotażowego programu „Polski teatr – Europa” do pracy z zespołem Starego Teatru zostaną zaproszeni cieszący się międzynarodowym uznaniem reżyserzy i artyści zarówno polscy, jak i zagraniczni. Celem programu jest wymiana kulturowa między polską a europejską sceną teatralną.

„Polski teatr – Europa” – pilotażowy projekt partnerski w dziedzinie teatru

Projekt „Polski teatr – Europa” zainaugurowany został przez Dyrekcję Narodowego Starego Teatru: Dorotę Ignatjew i Jakuba Skrzywanka oraz Wicedyrektorkę Instytutu Adama Mickiewicza Olgę Brzezińską. Opierać się on będzie na współpracy między instytucjami na polach popularyzacji polskiego teatru w Europie oraz przybliżania najważniejszych europejskich produkcji widowni w Polsce. Realizację projektu przewidziano na lata 2025–2026. Obejmie on takie działania jak: organizacja wizyt studyjnych zagranicznych kuratorów, selekcjonerów i dziennikarzy teatralnych, promocja produkcji powstałych w ramach programu oraz wsparcie międzynarodowych koprodukcji z udziałem polskich artystów. Do współtworzenia programu krakowskiego teatru zostaną zaproszeni wielokrotnie nagradzani reżyserzy m.in. Luk Perceval, Philippe Quesne czy Susanne Kennedy.

Fot. Ryszard Kornecki

Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Stary Teatr ze wspólną misją

Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Stary Teatr połączyła wspólna misja włączania polskiego teatru do międzynarodowego obiegu kultury. Zwiększenie obecności polskich reżyserów i aktorów na scenach światowych, jak przekonują dyrektorowie obu instytucji, to nie tylko okazja do popularyzacji polskiej kultury, lecz także do zabrania głosu w toczących się obecnie dyskusjach na najważniejsze tematy wykraczające poza obszar kultury.

Tak o nawiązaniu współpracy opowiadała Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza:

„Przyjęliśmy zaproszenie od Narodowego Starego Teatru do tego projektu współpracy po żeby wspólnie programować, wyobrażać sobie, co możemy zrobić, żeby wzmacniać łączność polskiego teatru z europejskim, żeby odpowiedzieć na wyraźnie widoczną potrzebę wymiany kulturalnej między polskimi twórczyniami i twórcami i europejskimi twórcami i twórczyniami”.

fot. Ryszard Kornecki