Program Ameryka

Projekty realizowane w ramach Programu Ameryka mają za zadanie przedstawiać Polskę jako kraj nowoczesny, innowacyjny, inspirujący o bogatej ofercie kulturalnej. W związku z tym Program Ameryka rozwija projekty z różnych dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem nowych formatów projektów. Realizowane projekty mają na celu poszerzanie wiedzy o polskiej kulturze i kraju wśród środowiska artystycznego i decydentów, studentów i kadry akademickiej, oraz blogerów, vlogerów i influencerów. Duży nacisk kładziony jest na tworzenie projektów interdyscyplinarnych - z pogranicza sztuki i nowych technologii oraz projektów organicznych.

Program Ameryka współpracuje z instytucjami kultury oraz uczelniami. Dotychczas Instytut Adama Mickiewicza zrealizował liczne projekty, w tym, m.in.  prezentację spektaklu Chopin bez fortepianu Barbary Wysockiej i Michała Zadary w Bostonie; koncert inaugurujący sezon artystyczny MIT Symphony Orchestra w całości dedykowany polskiej muzyce; retrospektywę twórczości W. J. Hasa i Jana Lenicy w Harvard Film Archive; wystawę Oskara Hansena w Yale School of Architecture, spektakl taneczny There Might be Others realizowany z uniwersytetem Princeton, czy też stoisko polskie podczas festiwlau South By Southwest.

Plany na 2018 rok przewidują koprodukcję teatralną krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz University of Michigan w reżyserii Dominiki Knapik, pokaz prac artystów z Galerii Czułość i Galerii Régart podczas „Rencontres internationales de la photographie” w Gaspésie, koprodukcję taneczną tancerzy z USA, Polski, Ukrainy oraz Białorusi w reżyserii Colleen Thomas, polski performans kulinarny w MOFADzie w Nowym Jorku oraz kolejne tłumaczenia polskich tekstów klasycznych.

Przejdź na stronę programu

Anna Szylar

menedżer programu Digital Culture

tel. +48 22 44 76 123

Zobacz inne projekty Instytutu

Opublikowano: 2013.12.19 12:45
Aktualizacja: 2019.02.06 14:18
Autor: Instytut Adama Mickiewicza
Wprowadzenie: Instytut Adama Mickiewicza