"Quarks, Elephants & Pierogi..." w

„Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” - książka wydana przez Instytut Adama Mickiewicza została wyróżniona tytułem Najpiękniejszej Książki Roku 2018 w kategorii "Słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki". Gala wręczenia nagrody odbyła się 23 maja 2019 r. podczas 10. Warszawskich Targów Książki.

https://www.youtube.com/watch?v=LD9L10FEy54

Książkę tworzy sto artykułów autorstwa redaktorów Culture.pl Mikołaja Glińskiego, Matthew Davisa i Adama Żuławskiego, którzy w słowach – kluczach kreślą krajobraz Polski, ukazują jej historię i dorobek kulturowy utrwalony w języku. Obraz
dopełnia seria ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej. Książka, skierowana do czytelników zagranicznych oraz osób polskiego pochodzenia mieszkających za granicą, jest zaproszeniem do podróży po kraju i w czasie.
Zakres tematyczny haseł odwołujących się m.in. do tradycji, historii czy przyrody zapoznaje czytelników z polską mentalnością i językiem.

Autorzy publikacji zadbali o różnorodność haseł. Są słowa-symbole (mazurek, solidarność) oraz te używane na co dzień (filiżanka, ziemniak). Słowa opisujące rzeczy odkryte przez Polaków, które zrobiły międzynarodową karierę (witamina) oraz zapożyczone, ale trwale już zrośnięte z Polską rzeczywistością (bohater). Niektóre z haseł, jak chleb, bocian czy kot, odwołują się do polskich przysłów i poezji, wykorzystują fragmenty wierszy Szymborskiej, Norwida czy Mickiewicza. Jeszcze inne jak „grzyb” łączą źródłosłów z wiedzą o polskiej kuchni.
Każdemu hasłu towarzyszy ilustracja stworzona przez Magdaleną Burdzyńską.
Obrazy z jednej strony dopełniają i interpretują tekst, nawiązując z nim dialog - wizualny dowcip odpowiada językowej ironii. Z drugiej strony, mogłyby funkcjonować w oderwaniu od niego, gdyż z racji odnoszenia się do uniwersalnych pojęć, zyskują autonomiczną wartość artefaktu.

Magdalena Burdzyńska i autorka koncepcji publikacji Sylwia Jabłońska zadbały także o nietuzinkową formę książki. Wyrafinowaną oprawę graficzną i introligatorską tworzą m.in. barwny alonż „Jęzor” i towarzyszący książce plakat „Miłość”. Czy da się ująć specyfikę kraju i jego języka w zaledwie stu słowach? Adam Żuławski – redaktor książki zapewnia, że tak „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" to książka, dzięki której zakochasz się w kraju o imponującej kulturze i niebanalnej historii. Przekonasz się, co łączy kwarki z twarogiem, a co słonia – z pewnym środkowoeuropejskim krajem. Dowiesz się, jak pierogi mogą uratować całe miasto.