Podczas Tygodnia Designu w Mediolanie międzynarodowa publiczność będzie miała niezwykłą okazję do bliższego poznania kultury projektowania w Polsce. Wystawa „Romantyczny brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” zostanie osadzona w zabytkowym apartamencie w centrum miasta. Ekspozycja połączy współczesne wątki i dzieła młodych twórczyń i twórców z odniesieniami historycznymi oraz arcydziełami designu.
Sto lat polskiego designu w Mediolanie
W 1925 roku Polska zaprezentowała się na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Wydarzenie to miało wymiar symboliczny, gdyż odrodzony w 1918 roku kraj wreszcie miał okazję zaprezentować się światu przemawiając własnym głosem artystycznym. Sztuka i rzemiosło stały się przekaźnikami narodowej tożsamości, ważnymi elementami tego, co miało się złożyć na „nowoczesny polski styl”. Kultura została wykorzystana jako soft power, skuteczne narzędzie uprawiania dyplomacji.
Sto lat później kuratorzy wystawy „Romantyczny brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” nawiązują do tego wydarzenia podczas Tygodnia Designu w Mediolanie. Ekspozycja zostanie zorganizowana wokół kluczowych motywów, które pojawiają się w polskiej kulturze projektowej: odniesień do ludowości, fascynacji lokalnym pejzażem, czy też nawiązań do organicznych kształtów, które występują w krajobrazie.
Podróż przez tradycje i współczesność polskiego rzemiosła i designu
Korzystając z archiwalnych prac oraz dzieł dwudziestu trzech współczesnych projektantów i projektantek, twórcy wystawy odniosą się do nurtów widocznych we współczesnym polskim wzornictwie, m.in.: romantycznych motywów, modernizmu, ale również brutalizmu. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie bogactwo materiałów, po które sięgają polscy projektanci oraz tradycyjnych technik wytwórczych, które powracają za sprawą nowej generacji rzemieślników.
Wystawa została pomyślana jako podróż, w którą widzów zabierze uznana kuratorka, Federica Sala, oraz Zuza Paradowska z Paradowski Studio, odpowiedzialna za projekt ekspozycji, który sam w sobie będzie dziełem sztuki. Każdy z dziesięciu pokojów będzie autorską interpretacją którejś z tendencji istotnych dla rozwoju polskiego designu i rzemiosła. Ekspozycję będzie można odwiedzić między 6 a 13 kwietnia 2025 przy Viale di Porta Vercellina 11 w Mediolanie. Po włoskiej premierze wystawa przyjedzie do Warszawy.
Wystawa "Romantyczny brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu" ("Romantic Brutalism. A Journey into Polish Craft and Design"):
- Adres: Viale di Porta Vercellina 11, Mediolan
- Czas trwania: 6-13 kwietnia 2025
- Kuratorka: Federica Sala
- Projekt wystawy: Zuza Paradowska / Paradowski Studio
- Artyści współcześni: Jan Ankiersztajn, Anna Bera, Marek Bimer, Zofia Chylak, Monika Dąbrowska-Picewicz, Derive, Formsophy, Maciej Gąsienica-Giewont, The Good Living &Co, Kasia Harasym, Hasik Design, Marcin Kuberna, Kasia Kucharska, Mikołaj Moskal, Aleksander Oniszh, Agnieszka Owsiany, Monika Patuszyńska, Jakub Przyborowski, Marcin Rusak, Filomena Smoła, Splot Kilim, UAU Project, UNISM, Aleksandra Zawistowska
- Artyści historyczni: Magdalena Abakanowicz, Krystyna Wojtyna Drouet, Zbigniew Horbowy, Jerzy Słuczan Orkusz, Jolanta Owidzka, Antoni Rząsa, Olgierd Szlekys, Henryk Albin Tomaszewski, Lubomir Tomaszewski, Władysław Wincze, Władysław Wołkowski, Irena Żmudzińska
- Organizator: Visteria Foundation
Wystawa została zorganizowana przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.