18-19 października 2024, w budapesztańskim klubie FONO, będzie można usłyszeć Janusza Prusinowskiego i jego Kompanię. To już kolejny przystanek na trasie koncertowej śladami Domów Tańca. Kujawiaki, powolniaki i mazurki łączą wątkami muzyczno-tanecznymi najlepsze zespoły tradycyjne z różnych krajów Europy Środkowej.
Tradycje dawnej historycznej Galicji w muzyce Janusza Prusinowskiego
Koncerty, potańcówki, warsztaty i spotkania z lokalnymi muzykami wyznaczają trasę koncertową śladami Domów Tańca. Janusz Prusinowski Kompania prezentuje fascynujące pokrewieństwa tradycji terenów dawnej historycznej Galicji. Trasa prowadzi zespół do Austrii, Słowacji i Węgier. Z muzykantami z Wiednia, podczas Schrammel Klang Festival 12-14 lipca 2024, ograno polonezy i mazurki. Na największym spotkaniu słowackich Domów Tańca - Festivalu Rozhybkosti 18-21 lipca 2024, cieszono się kunsztem tancerzy podczas kujawiaków, powolniaków i mazurków.
18-19 października 2024 Janusz Prusinowski Kompania zagra na Węgrzech w słynnym klubie muzycznym FONO. Występują tam najważniejsze zespoły sceny muzyki tradycyjnej jak i goszczące w Budapeszcie gwiazdy muzyki świata. Janusz Prusinowski to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, a archaiczność z doświadczeniem współczesności. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski, ale nie tylko. W Budapeszcie Kompania zaprezentuje repertuar Kapeli Sowów z Piątkowej, założonej według legendy przez wędrownego węgierskiego muzykanta.
Domy Tańca – społeczności skupione wokół muzyki tradycyjnej
Kluczem łączącym kolejne etapy trasy koncertowej jest powstały w latach siedemdziesiątych na Węgrzech ruch Domów Tańca, który stał się inspiracją dla miłośników muzyki tradycyjnej w całym regionie. Domy Tańca to rozsiane po Europie społeczności, w których tradycyjna muzyka i taniec mają przestrzeń do naturalnego rozwoju. Skupieni w nich muzycy uczą się tradycyjnych technik wykonawczych, ale też dają im nowe życie oraz rolę we współczesności.
Formuła działania węgierskich Domów Tańca kładzie nacisk na naukę poprzez żywy przekaz od wiejskich mistrzów i wierną naukę tradycyjnych technik zapisanych w filmach i nagraniach. Współgranie i współdziałanie muzykantów i tancerzy, improwizacja w obrębie kanonu, zastąpiły uporządkowane, sztywne i oddzielające od żywego doświadczenia występy sceniczne. Spotkania pozwalają wspólnie muzykować, wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami.
Instytut Adama Mickiewicza wspiera trasę koncertową. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.