„Tadeusz Kantor – artysta zawsze i wszędzie” – wystawa w ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025

Wystawa „Tadeusz Kantor – artysta zawsze i wszędzie”, kolejny punkt na mapie Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, zostanie otwarta 20 października 2024 roku. Będzie ją można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie do 9 marca 2025 roku. Wystawa organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z rumuńskimi i polskimi partnerami.

„Tadeusz Kantor – artysta zawsze i wszędzie” – wystawa o wszechstronnych zainteresowaniach twórcy

Tadeusz Kantor dał poznać się rumuńskiej publiczności przede wszystkim jako reżyser i współtwórca XX-wiecznego polskiego teatru eksperymentalnego, jednak jego działalność obejmowała wiele innych obszarów kultury. Artysta był także malarzem, scenografem, pisarzem, rzeźbiarzem i twórcą happeningów.

Na wystawie „Tadeusz Kantor – artysta zawsze i wszędzie” zaprezentowana zostanie wszechstronność zainteresowań artystycznych twórcy. Na ekspozycji bukaresztańskiego muzeum pojawią się wczesne obrazy, sławne ambalaże z parasolem, późniejsze eksperymenty malarskie oraz obiekty sceniczne. Ważnym elementem wystawy będą także dokumentacje teatralne – łącznie kilkadziesiąt prac i fotografii ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Tadeusz Kantor, Ambalaże konceptualne, 1971.

Nie tylko wystawa – program wydarzeń towarzyszących

Równolegle z wystawą odbywać się będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących pozwalający na jeszcze lepsze zapoznanie się z postacią Tadeusza Kantora. Program współorganizowany jest przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Warsztaty „Kostium w teatralnym instrumentarium Tadeusza Kantora” (21-25 października 2024 r.)

Warsztaty poprowadzi Bogdan Renczyński, aktor Teatru Cricot 2.

Instalacja artystyczna „Przestrzeń osobista” (luty 2025)

Tło instalacji „Przestrzeń osobista” zbudują fotografie kostiumów teatralnych Kantora wyświetlane wielkoformatowo za pomocą projektora. „Przestrzeń osobista’’ stanie się miejscem spotkań i warsztatów aktywizujących publiczność, które przez kilka dni prowadzić będzie Justyna Droń, pedagożka teatru i twórczyni programu edukacyjnego Cricoteki.

Pokazy filmowe

Pięć pokazów filmowych, podczas których widownia będzie miała okazję zobaczyć sfilmowane spektakle Tadeusza Kantora. Wśród nich znajdą się takie produkcje jak „Umarła klasa” (1976) czy ,,Dziś są moje urodziny’’ (1991). Każdy ze spektakli poprzedzi projekcja krótkiego dokumentu biograficznego pt. „Tadeusz Kantor”, wyprodukowanego przez Cricotekę. 

Ekspozycja otwarta będzie od 20 października 2024 do 9 marca 2025 roku. Instytut Adama Mickiewicza organizuje wystawę i wydarzenia towarzyszące wspólnie z Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Bukareszcie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Instytutem Polskim w Bukareszcie.