„We Are a Dream” – wystawa Aleksandry Liput

Indywidualna wystawa Aleksandry Liput łączy w sobie różne formy sztuki wizualnej: rysunek, ceramikę czy tkaninę, które składają się na immersyjną instalację naśladującą przestrzeń sennej rzeczywistości. Ekspozycja zostanie otwarta 6 września 2024 roku w Kunsthalle Ost w Lipsku, gdzie będzie można ją oglądać do 28 października 2024 roku.

„Jesteśmy snem” – wystawa inspirowana książką Ursuli Le Guin

Aleksandra Liput to artystka wizualna i kuratorka specjalizująca się w zgłębianiu wątków irracjonalnych: dawnych wierzeń, magii, psychodelii, teorii spiskowych, w których poszukuje odpowiedzi na współczesne problemy. Tym razem zwraca się w stronę tematyki snów, czerpiąc inspiracje z książki Ursuli Le Guin, do której nawiązuje tytuł wystawy. Fabuła tej powieści science-fiction rozgrywa się w dystopijnym świecie pełnym przemocy i technologicznej inwigilacji. Gdy główny bohater odkrywa, że nawet sfera marzeń sennych staje się przestrzenią niebezpieczną i wrogą, próbuje odzyskać możliwość swobodnego śnienia, które traktuje jako ostatnią sferę wolności jednostki.

Interpretacja Liput uwypukla podobieństwo powieści do współczesności i rzeczywistości XXI wieku, w której, jak pisał Jonathan Crary autor książki „24/7. Późny kapitalizm i koniec snu”, trwa proces stopniowego zawłaszczania naszego czasu, w tym także snu, przez kapitalistyczną logikę wydajności i produktywności.

Przestrzeń immersyjna i senna rzeczywistość

Artystka tworzy immersyjną przestrzeń wypełnioną monochromatycznymi rysunkami na papierze pełnymi semi-abstrakcyjnych form przywodzących na myśl portale, łapacze snów, niewyraźne maski czy powidoki snów. Na wystawie znajdują się także ekspresyjna instalacja z tkaniny oraz instalacja łącząca ceramikę z formami wyszywanymi na szydełku. Ich wertykalne formy są kolejnymi warstwami sennej rzeczywistości, a poszczególne ceramiczne formy przypominają amulety oraz poprzez ostre formy – narzędzia obronne. Całość kompozycji domykają archetypiczne, niepokojące przedstawienia uśmiechniętych słońc, przywodzące na myśl mitologie nieodkrytych jeszcze kultur.

Przestrzeń ta ma wywoływać w odbiorcy wrażenie przebywania w sennej rzeczywistości, która staje się przestrzenią oduczania się, zapominania, tracenia kontroli, odrywania się od trudnej rzeczywistości polityczno-społecznej. Liput stwarza okazję do zapomnienia o cywilizacji i uwolnienia sennych marzeń: o staniu się zwierzęciem, dzieckiem. To również moment eskapizmu i zanurzenia się w poczuciu bezpieczeństwa, która pozwalają na psychiczną regenerację.

Oprowadzanie kuratorskie

Aby dowiedzieć się więcej o perspektywie Aleksandry Liput, odwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu w języku angielskim, podczas którego artystka razem z kuratorką Michaliną Sablik opowiedzą publiczności o wystawie. Oprowadzanie odbędzie się 7 września 2024 o godzinie 12:00.

Instytut Adama Mickiewicza zachęca do obejrzenia wystawy!

 

Kuratorka: Michalina Sablik

Partnerzy wystawy: Instytut Polski w Berlinie, Instytut Adama Mickiewicza

Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Lipsk, Stiftung Kunstfonds Bonn, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen