Wystawa „Wojownicy Sarmaccy” w Kownie i pokazy filmowe

W Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego w Kownie trwa wystawa „Wojownicy Sarmaccy” zorganizowana we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Lwowa i Instytutem Adama Mickiewicza. Zwiedzający jeszcze do 16 listopada 2024 roku mają możliwość zobaczenia różnorodnych eksponatów z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 17 września rozpoczyna się kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie – cykl bezpłatnych pokazów filmowych.

Wystawa „Wojownicy Sarmaccy” o Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Wystawa „Wojownicy Sarmaccy” została otwarta 29 maja 2024 roku w Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego w Kownie. Składa się na nią ponad 200 oryginalnych eksponatów z XVI i XVII wieku, które udostępniło łącznie 15 muzeów z Ukrainy, Polski i Litwy. Wśród prezentowanych muzealiów znajdują się portrety wybitnych wojowników i władców okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, różnego rodzaju broń i zbroje, a także artefakty pozwalające prześledzić związek pomiędzy wschodnimi i zachodnimi szkołami sztuki wojennej. Ponadto odwiedzający mogą zapoznać się z literaturą polityczną podejmującą wątki antemurale christianitatis, przedmurza chrześcijaństwa, czyli idei Rzeczypospolitej jako obrońcy cywilizacji europejskiej i chrześcijańskiej przed atakami ze strony Turków i Tatarów.

Ekspozycja opowiada o tradycji i historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego połączonych unią. Szczególny akcent kładzie na solidarność i wspólnotowość, które przyczyniły się do rozwoju obu państw.

Otwarcie wystawy „Wojownicy Sarmaccy” w Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego w Kownie.

W czasie trwania wystawy odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące: pokazy walk Sarmatów, koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii w Kownie, programy edukacyjne dotyczące renowacji obrazów i sposobów działania armii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wykłady kuratorów oraz gości z Polski i Ukrainy. W planach jest także wydanie katalogu z artykułami wyjaśniającymi poruszaną tematykę.

Pokaz walki Sarmatów podczas otwarcia wystawy „Wojownicy Sarmaccy” w Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego w Kownie.

„Kos”, „Potop Redivivus” i „Pan Tadeusz” – otwarte pokazy filmowe  

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym wystawie są bezpłatne pokazy filmowe, które odbędą się 17 września, 22 października i 19 listopada 2024 roku w Kinie Romuva. Kowieńskiej publiczności zaprezentowane zostaną trzy polskie filmy o tematyce historycznej: „Kos”, „Potop Redivivus” i „Pan Tadeusz” z litewskimi napisami.  Każdy z pokazów zostanie poprzedzony prelekcją, którą poprowadzi dr. Anna Railienė-Mikonis, filmoznawczyni w Instytucie Badań nad Literaturą, Kulturą i Przekładem Uniwersytetu Wileńskiego.

Dokładny program pokazów zlokalizowanych w Kinie Romuva (Kauno kino centras ROMUVA, Laisvės al. 54, LT-44246, Kowno, Litwa):

  • 17 września 2024 r. „Kos” (reż. Paweł Maślona, 2023, 124 min.), g. 17:30
  • 22 października 2024 r. „Potop Redivivus” (reż. Jerzy Hoffmann, 1974/2014, 185 min.), g. 17:30
  • 19 listopada 2024 r. „Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda, 1999, 154 min.) g. 17:30.

Tutaj można obejrzeć trailer pokazów.

Organizatorem pokazów są Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie, Kino Romuva w Kownie oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem jest Instytut Polski w Wilnie.

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do odwiedzenia wystawy, która pozostaje otwarta do 16 listopada 2024 roku.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie, Muzeum Historyczne Miasta Lwowa

Główny partner: Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy wystawy:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Polski w Wilnie, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki, Litewskie Muzeum Narodowe, Litewski Instytut Literatury i Folkloru, Biblioteka Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich, Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, Muzeum Narodowe Wielkiego Księstwa Litewskiego, Biblioteka Uniwersytecka w Wilnie, Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie, Arsenał Szwedzkiego Zamku Królewskiego, Szwedzkie Muzeum Wojskowe, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Regionalne w Birżach, Muzeum Regionalne w Kiejdanach, Muzeum Regionalne w Rakiszkach, Muzeum w Szawle „Aušros”, Muzeum historii w Trokach, Żmudzkie Muzeum Alka, Klub rekonstrukcji historycznej „Posłańcy średniowiecza”, Centrum kinowe „Romuva” w Kownie, Galeria Sztuki Walkera, Kolekcja Raudeliūnai. 

Patron wystawy: Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas 

Wystawa została częściowo dofinansowana przez: Litewską Radę Kultury 

Partnerzy medialni: Portal 15min, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija 

Kuratorzy wystawy: Vidmantas Airini, Arvydas Pociūnas, Kristina Petrauskė 

Kuratorzy pokazów filmowych: Tytus Ciski, Elżbieta Chrzanowska (Instytut Adama Mickiewicza)