20 września 2024 roku rozpoczyna się 67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z festiwalem powstały cztery nowe zamówienia kompozytorskie dla zespołów Ensemble Modern i Basel Sinfonietta. Dwa z utworów będzie można usłyszeć 22 września podczas koncertu na „Warszawskiej Jesieni”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
„Warszawska Jesień” to międzynarodowy festiwal poświęcony muzyce współczesnej, który działa nieprzerwanie od 1956 roku. Jego program oscyluje wokół szeroko pojmowanej muzyki współczesnej i przedstawia wielość tendencji w niej obecnych: dźwiękowy radykalizm, nurty inspirujące się muzyką przeszłosci i kulturami tradycyjnymi, audio-art czy instalacje dźwiękowe. Głównym celem festiwalu jest prezentowanie nowej muzyki światowej w Polsce oraz promocję polskiej muzyki na arenie międzynarodowej.
Tegoroczna „Warszawska Jesień” skupia się na temacie przenikania do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych gatunków.
Zamówienia kompozytorskie IAM i „Warszawskiej Jesieni”
Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z „Warszawską Jesienią” wsparł powstanie czterech nowych utworów muzycznych. Stworzyli je:
- Katarina Gryvul, ukraińska kompozytorka rezydującą w Polsce i Austrii,
- Arash Yazdani, irański kompozytor działający w Estonii,
- Yurii Pikusha, młody ukraiński kompozytor,
- Aleksandra Słyż, nominowana do Paszportu Polityki 2024.
Basel Sinfonietta wykona premierowo utwory Yurii Pikusha oraz Aleksandry Słyż podczas koncertu „Oni i My?” na „Warszawskiej Jesieni”. Pozostałe dwa zamówienia kompozytorskie stworzone przez Katarinę Gryvul i Arasha Yazdaniego powstały dla zespołu Ensemble Modern.
„Oni i My?” – koncert Basel Sinfonietta podczas „Warszawskiej Jesieni”
22 września o godzinie 19:30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert „Oni i My?”. Razem z zespołem Basel Sinfonietta wystąpi mezzosopranistka Christina Daletska oraz narrator Raphael Clamer. Koncert poprowadzi dyrygent Titus Engel. W programie znajdą się kompozycje Yurii Pikusha, Sergeja Newskiego, Aleksandry Słyż oraz Stefana Kellera, które zostaną wykonane po raz pierwszy.
Wykonanie utworów Yurii Pikusha oraz Aleksandry Słyż podczas koncertu na „Warszawskiej Jesieni” wspiera Instytut Adama Mickiewicza.
Festiwal „Warszawska Jesień” trwa od 20 września do 28 września 2024 roku. Instytut Adama Mickiewicza zachęca do wzięcia udziału!