89. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Wspólnie świętowali 89. rocznicę urodzin poety, jednego z największych pisarzy XX wieku. Przypominali jego wiersze, ale też jego postać - czułego, pełnego poczucia humoru, ale też zasadniczego i prawego człowieka. Wydarzenie, w przeddzień rocznicy urodzin poety, było inicjatywą Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

 

-Bardzo cieszymy się, że kolejna już rocznica urodzin Zbigniewa Herberta, zorganizowana przez Fundację wspólnie z naszym partnerem - Biblioteką Narodową, spotkała się z tak gorącym przyjęciem ze strony Gości - podkreśla Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu wybitnych osobistości ze świata literatury, kultury, nauki i biznesu, a zarazem czytelników i wielbicieli poezji Zbigniewa Herberta.

 

Podczas wieczoru goście wysłuchali wierszy Zbigniewa Herberta w znakomitej i niezwykle bliskiej duchowi oryginału interpretacji Marka Kondrata. Postać poety i przyjaciela przypomnieli zaś Julia Hartwig, Ryszard Krynicki oraz Krzysztof Karasek, którzy czytali również swoje wiersze poświęcone Herbertowi.
Centralnym punktem spotkania była premiera dwóch filmów, których scenariusze zostały nagrodzone w konkursie „Pan Cogito okiem kamery", przygotowanym przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Konkurs kierowany był do studentów szkół filmowych, którzy na podstawie wybranych wierszy Herberta przygotowali oryginalne scenariusze filmowe. Otrzymane nagrody (15 000 PLN - nagroda główna i 10 000 PLN - wyróżnienie) laureaci przeznaczyli na realizację swoich pomysłów. Projekcje filmów „Krew" (Główna Nagroda, scenariusz i reżyseria: Daniel Fonseca) oraz „Nici" (Wyróżnienie, scenariusz: Maksymilian Nowicki, reżyseria Marta Grabińska) poprzedzone zostały odczytaniem wierszy „Pan Cogito myśli o krwi" i „Matka", które były dla nich inspiracją.

 

Jestem bardzo wzruszona, że pamięć o Herbercie i jego dorobek artystyczny są nadal żywe. Cieszy mnie, że wielu ludzi - zwłaszcza młodych - przyjmuje zaproszenie do podróży po jego twórczości, a trzeba zaznaczyć, że podróż ta nie jest łatwa: wymaga odwagi, zaangażowania i umiejętności odpowiadania sobie i światu na trudne pytania, których Herbert nie bał się publicznie zadawać - podkreśla Katarzyna Herbert, wdowa po poecie.