Dar Młodzieży kończy Rejs Niepodległości w Londynie

Londyn to ostatni zagraniczny przystanek na trasie Daru Młodzieży, polskiego żaglowca odbywającego rejs dookoła świata w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od 18 do 20 marca statek jest otwarty dla zwiedzających, a 19 marca w ramach oprawy kulturalnej Rejsu Niepodległości w Ognisku Polskim odbędzie się koncert Katy Carr and the Aviators, zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.

Katy Carr nagrała dotychczas pięć albumów – Screwing Lies (2001), Passion Play (2003), Coquette (2009), Paszport (2012) i Polonia (2015). Jej singiel „Kommander's Car” z płyty Coquette był inspirowany ostatnimi 80 metrami ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dokonanej przez Kazimierza Piechowskiego i jego kolegów, którzy w czerwcu roku 1942, przebrani w mundury SS, wyjechali z obozu w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa.

Jej czwarty album studyjny zatytułowany Paszport został nagrany w 2012 roku w 70. rocznicę ucieczki Kazimierza Piechowskiego z Auschwitz. Cały album zainspirowany był losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Na płycie znalazły się m.in. dedykowany Piechowskiemu „Kommander's Car”, „Wojtek” i „Mała little Flower” poświęcona Irenie Opdyke (pseudonim „Mała”), jednej z 6339 Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz jej narzeczonemu Jankowi Ridlowi (pseudonim „Mercedes Benz”), który zginął w czasie akcji bojowej w maju 1944 roku, na dzień przed zaplanowanym ślubem. Utwory te zostaną wykonane podczas koncertu w Ognisku Polskim w Londynie.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Współfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.