17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi 

 

08.10.2022-15.04.2023

 

Tkanina od dekad używana jest przez artystów – na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką - jako ważne narzędzie służące do komunikowania istotnych prawd dotyczących otaczającego nas świata. Praca z tkaniną daje niemal nieograniczone możliwości. Poprzez różnorodność faktur i jej plastyczność, pozwala na swobodne formowanie. Wymaga jednocześnie od artysty wyciszenia, kontemplacji i osobistego kontaktu z tworzywem.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń, ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 3 lata. W tym roku przypada jego 17 edycja.

Na wystawie, która otwiera się 8 października 2022, zaprezentowanych zostanie 56 prac wyłonionych przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tego dnia wyłonieni zostaną również laureaci tegorocznej edycji.

Otwarta formuła konkursu oraz wskazanie tematu przewodniego, którym jest „Stan splątany”, pozostawiały twórcom szerokie pole do interpretacji i własnych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny. Zakwalifikowane do wystawy prace odznaczają się dużą różnorodnością, zarówno jeśli chodzi o warstwę formalną, jak i znaczeniową.  Są wśród nich dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Wystawa stanowić będzie przegląd różnych warsztatów i technik, ukazując tym samym bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych.

Pomimo różnic wszystkie prace łączy element wspólny – poruszane przez artystów wątki skupiają się wokół problemów współczesności, które dotykają nas wszystkich niezależnie od pochodzenia, płci czy pozycji społecznej. Pod tym względem Triennale od zawsze stanowi forum wymiany myśli i doświadczeń, nie tylko w obszarze artystycznych praktyk, ale także w kwestii postrzegania rzeczywistości.

Wśród obiektów, które zostaną pokazane na wystawie szczególnie mocno wybrzmiały zagadnienia związane z poczuciem zagrożenia wywołanym pandemią, wojną czy zmianami klimatycznymi i wiążącą się z tym potrzebą bezpieczeństwa, budowania więzi oraz poszukiwania własnej tożsamości. 

Duża część prac nawiązuje do zagadnienia pamięci, ukazując upływ czasu oraz odwołując się do przeszłości związanej z osobistymi czy rodzinnymi wspomnieniami.

Artyści tegorocznej edycji równie często podejmują temat kondycji współczesnego człowieka i jego zależności zarówno od innych ludzi, jak i zjawisk, które pozornie go nie dotyczą. Najdobitniej pokazały to wydarzenia ostatnich miesięcy, pandemia czy wojna w Ukrainie.
W odniesieniu do bieżącej sytuacji na świecie hasło przewodnie 17 MTT „Stan splątany” nabiera wyjątkowo aktualnego znaczenia.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, 17 MTT towarzyszyć będą inne prezentacje tkaniny artystycznej. Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, zaprezentuje około 30 prac 19 artystów.

W ramach 17 MTT odbędzie się także 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym.

Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

 

 

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2022

8.10.22-15.04.23

Kuratorka: Marta Kowalewska

Produkcja: Aleksandra Kmiecik

Współpraca: Przemysław Purtak

Projekt ekspozycji: Centrala

Projekt identyfikacji, oprawa graficzna wystawy: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Projekt medalu: Malwina Konopacka

Lokalizacja: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

 

Patronaty:

Honorowy Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Łodzi

 

Partnerzy:

Instytut Adama Mickiewicza

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych 2022

Patroni Medialni:

Contemporary Lynx, SZUM, Radio TOK FM, TVP Kultura

Sponsor: Monnari

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 358 505 PLN netto. Całkowita wartość zadania: 602 042 PLN netto