Nowatorska aranżacja baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego autorstwa Wayne’a McGregora i Bena Cullena Williamsa zostanie wykonana 6 marca przez London Philharmonic Orchestra podczas koncertu w Royal Festival Hall. Taniec pojawi się na scenie w formie instalacji wideo projektowanej na rzeźbę zawieszoną ponad orkiestrą, skłaniając widownię do doświadczenia go w zupełnie nowy sposób. Dzieło powstało z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Światowa premiera nowej odsłony baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego odbyła 26 lutego w Katowicach. Publiczność będzie mogła zobaczyć jej kolejne prezentacje w wykonaniu London Philharmonic Orchestra pod batutą Edwarda Gardnera jeszcze w dwóch lokalizacjach: 6 marca w Southbank Centre w Londynie oraz 9 marca w Concertgebouw Brugges w Brugii.
„A Body for Harnasie” to efekt współpracy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Waynem McGregorem, wielokrotnie nagradzanym brytyjskim choreografem i reżyserem, znanym na całym świecie z pionierskich innowacji w dziedzinie tańca, oraz artystą wizualnym Benem Cullenem Williamsem, który tworzy rzeźby, instalacje, fotografie i wideo. W swojej twórczości Williams bada relacje ludzkości ze światem w szybko zmieniającym się środowisku.
W procesie tworzenia „A Body for Harnasie” McGregor eksperymentował z ideą tańca jako takiego, łącząc taniec na żywo z materiałem fotograficznym i filmowym z Tatr, gdzie rozgrywa się akcja „Harnasiów” Szymanowskiego. Obrazy animuje sztuczna inteligencja przeszkolona na materiałach filmowych przedstawiających górskie krajobrazy, dostosowując je do danych zaczerpniętych z analizy ruchu tańczących. Podstawą jest więc analogowy pokaz w wykonaniu trzech tancerzy: dwóch mężczyzn i kobiety, którzy są nawiązaniem do oryginalnych bohaterów baletu Szymanowskiego. Efektem końcowym jest dzieło stworzone za pomocą sztucznej i ludzkiej inteligencji, zacierająca granice między tym, co realne, a tym, co sztuczne.
„A Body for Harnasie” to koprodukcja Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i London Philharmonic Orchestra przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Pomysłodawcą i producentem dzieła jest Studio Wayne McGregor. Partnerem projektu jest Concertgebouw Brugge.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei.
Kontakt dla mediów