„Ballady i romanse na jazzowo” – premierowa kompozycja Nikoli Kołodziejczyka

W 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i aranżerów młodego pokolenia Nikola Kołodziejczyk zaprezentuje zupełnie nowe spojrzenie na jedno z najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza. Premierowe wykonanie utworów odbędzie się 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. Następnie kompozycje będzie można usłyszeć w Budapest Music Center na Węgrzech. Do skomponowania jazzowej suity artystę zaprosił Instytut Adama Mickiewicza.

Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka została oparta na „Balladach i romansach” w interpretacji literackiej zmarłego w kwietniu Jacka Szymkiewicza „Budynia”. Poezja Mickiewicza przełożona została na współczesny język i dostosowana do jazzowego rytmu.

„Nie interesowało mnie pisanie klasycznych Zachodnich ballad, natomiast na pewno ważna była dla mnie piosenkowość tych utworów. I tutaj bardzo pomógł mi Jacek Szymkiewicz, którego już niestety z nami nie ma. On stworzył te utwory na nowo (...). Nasze «Ballady i romanse» to z pewnością hołd złożony tym utworom, a z drugiej strony nie śpiewamy ich jeden do jednego. Opracowaliśmy je w taki sposób, aby ich forma była bliższa współczesnemu słuchaczowi (…). Chodzi nam o to, aby zaciekawić ludzi tymi utworami. Aby po koncercie pomyśleli: «niesamowita historia, muszę zgłębić ten temat!»” – podkreśla w wywiadzie dla Culture.pl Nikola Kołodziejczyk.

Premierowe wykonanie Kołodziejczyk powierzył zespołowi, który swoim oryginalnym składem nawiązuje do polskich tradycji muzycznych, m.in. wykorzystując charakterystyczne dla muzyki ludowej białe głosy, zwane także śpiewokrzykiem. Całość utworu utrzymana jest jednak w stylistyce jazzowej.

Partie solowe poszczególnych utworów wykonają znakomici artyści, m.in.: Natalia Grosiak i Tomasz Organek.

„Można powiedzieć, że kompozycje Nikoli Kołodziejczyka ocalają twórczość Mickiewicza dla współczesnego, młodego odbiorcy. Często bowiem kojarzy on poezję Wieszcza jedynie z interpretacją szkolną: nieciekawą i arbitralną. Nikola Kołodziejczyk przywraca «Balladom i romansom» właściwą im nutę nowatorstwa, buntu i oryginalności, aranżując je na jazzową suitę. Z kolei udział Tomasza Organka i Natalii Grosiak, znakomitych i niezwykle popularnych artystów, nie tylko uświetnia całe przedsięwzięcie, lecz także gwarantuje, że nie przejdzie ono bez echa wśród fanów współczesnej polskiej muzyki” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Nikola Kołodziejczyk to laureat licznych nagród i wyróżnień, dwukrotny zdobywca Fryderyka („Polish Grammy” – doroczne nagrody Polskiego Towarzystwa Fonograficznego) za Jazzowy Debiut Roku 2015 za suitę Chord Nation na orkiestrę jazzową oraz Jazzowy Album Roku 2016 za suitę Barok Progresywny. Jest także laureatem m.in. Berklee College of Music World Scholarship Tour i półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007.

Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka „Ballady i romanse na jazzowo” powstała z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Projekt jest organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Fundacją Muzyki Filmowej i Jazzowej i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.