Beethoven i Chopin w Estonii w interpretacji Marcina Maseckiego i Lutosławski Quartet

Z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena w Centrum Arvo Pärta w Estonii wystąpią Marcin Masecki z Lutosławski Quartet. Artyści zagrają także podczas bożonarodzeniowego festiwalu jazzowego Jõulujazz. Instytut Adama Mickiewicza jest inicjatorem i partnerem tych koncertów.

 

Publiczność estońska na jubileuszowym koncercie w Laulasmaa, w sobotę 5 grudnia, usłyszy kompozycje Ludwiga van Beethovena, między innymi Sonatę c-moll op. 49, Kwartet smyczkowy nr 14 cis-moll op. 131 czy Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 Geistertrio. Marcin Masecki, jako pianista o klasycznym wykształceniu, regularnie podejmuje wątek europejskiej spuścizny muzycznej. Jednak tym razem podszedł do Beethovena w sposób awangardowy, wykonując jego kompozycje w wytłumiających słuchawkach. Artysta stara się w ten sposób bliżej zrozumieć odczucia muzyczne, których doświadczał głuchnący kompozytor. W efekcie powstaje abstrakcyjna, skupiona i bezkompromisowa interpretacja, którą już w sobotę będą mogli usłyszeć uczestnicy koncertu w Centrum Arvo Pärta.

 

Z kolei w niedzielę, 6 grudnia, podczas bożonarodzeniowego festiwalu jazzowego Jõulujazz zorganizowanego przez Jazzkaar w KUMU Museum ci sami artyści wystąpią z programem chopinowskim. Jazzkaar jest największym tego typu festiwalem w krajach bałtyckich. Jõulujazz, który jest jego świąteczną odsłoną, odbywa się od 26 listopada do 14 grudnia. W tym roku festiwal obchodzi swoje 25 urodziny. Wykonają nastrojowe nokturny w aranżacji Marcina Maseckiego. Specjalnie do tego projektu, Masecki nauczył się utworów jedynie ze słuchu nawiązując do tradycji ludowej, niepiśmiennego przekazu historyczno-kulturowego. 

Transmisja koncertu bożonarodzeniowego będzie dostępna na antenie estońskiego Radio Klassika: https://klassikaraadio.err.ee 

 

MARCIN MASECKI- fortepian

LUTOSŁAWSKI QUARTET

Roksana Kwaśnikowska – 1 skrzypce

Marcin Markowicz – 2 skrzypce

Artur Rozmysłowicz – altówka

Maciej Młodawski - wiolonczela

 

 

Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie. Pisze muzykę dla zespołów jazzowych, filmów i teatrów, produkuje festiwale, dyryguje orkiestrami, nagrywa i kuratoruje wydarzenia muzyczne. Jest zdobywcą głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie. Znany szerszej publiczności z muzyki filmowej do filmu „Zimna wojna”, Ślepnąc od świateł. 

 

Lutosławski Quartet to jeden z wiodących kwartetów smyczkowym w Polsce. W ciągu dziesięciu lat działalności kwartet gościł na takich festiwalach, jak: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad. 

Zespół wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu.

 

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.