Cykl polsko-litewskich audycji pt. „Heard but Unknown’’ na falach drugiego największego radia w Litwie

Cykl polsko-litewskich audycji pt. „Heard but Unknown’’ na falach drugiego największego radia w Litwie

15 lipca w litewskim radiu LRT Klasika wyemitowana została dyskusja na temat historycznej ewolucji sztuki tkackiej, ze szczególnym uwzględnieniem arrasów Zygmunta II Augusta prezentowanych obecnie w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Rozmowa zainaugurowała projekt ,,Heard but Unknown’’ - cykl audycji poświęconych kulturze Polski i Litwy, przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza razem z litewskimi partnerami. 

Na projekt złoży się sześć odcinków emitowanych od lipca do września na falach LRT Klasika. Jest to drugi co do wielkości nadawca radiowy w całej Litwie; jego program skupia się na zagadnieniach kulturalnych. W każdym ze spotkań wezmą udział polscy i litewscy eksperci, zaproszeni specjalnie przez organizatorów. Po zakończeniu emisji cykl zostanie przystosowany do formatu podcastowego i zamieszczony na platformie podcastowej radia LRT Klasika – Radioteka.

Projekt jest powiązany z obchodami 700-lecia Wilna, w które Instytut Adama Mickiewicza aktywnie włącza się przez cały rok. Najważniejszym akcentem tej współpracy pozostaje wystawa kilkudziesięciu gobelinów Zygmunta II Augusta, które do 30 lipca można podziwiać w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. O znaczeniu królewskiej kolekcji w pierwszym odcinku z cyklu ,,Heard but Unknown’’ dyskutowały wybitne ekspertki: Magdalena Ozga, kierowniczka Działu Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu (współorganizatora wystawy) oraz Monika Žaltauskaitė - Grašienė, wykładowczyni wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych i artystka o międzynarodowym uznaniu. Przypadek XVI-wiecznych arrasów specjalistki omówiły na tle trendów dominujących obecnie w tkaninie artystycznej. 

Problematyka kolejnych odcinków będzie różnorodna - od rodowodów kuchni polskiej i litewskiej aż po wyzwania, jakie stoją przed dzisiejszym teatrem i kinem, np. w kontekście podejmowania problemu religii we współczesnym świecie (na podstawie dwóch niedawno wyprodukowanych filmów: litewskiego ,,Paradas’’ i polskiego ,,Bożego Ciała’’). Powracającym w audycjach motywem pozostanie jednak ukazywanie aktualnych zjawisk kultury w perspektywie historycznego długiego trwania. 

Będzie to wyraźne przy okazji ostatniego odcinka, który nawiąże do wystawy „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni"”, opowiadającej o cykliczności dawnych aranżacji przestrzeni domowej. Ekspozycja zostanie otwarta w wileńskiej Galerii Arka we wrześniu 2023 roku, wieńcząc serię wydarzeń organizowanych przez IAM z okazji jubileuszu stolicy Litwy.

Audycje spod znaku ,,Heard but Unknown’’ poprowadzi Austeja Kuskiene. Koncepcja całego cyklu powstała w wyniku współpracy między Instytutem Adama Mickiewicza a dyrekcją radia LRT Klasika . 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pobierz materiały