Halka w madryckim Teatro Real

W dniach 9 i 11 listopada br. na deskach jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, Teatro Real w Madrycie, wykonana zostanie koncertowa wersja Halki Stanisława Moniuszki. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

 

Opera Stanisława Moniuszki – w pełnej wersji wystawiona po raz pierwszy w Warszawie w 1858 roku – jest niemal rówieśnicą Teatro Real, otwartego przez królową Izabelę II w 1850 roku. Dzisiaj madrycki teatr ma status jednego z najważniejszych w Europie i wystawia kilkanaście tytułów operowych w sezonie. Tej jesieni to premiera Halki jest jednym z punktów programu. W zapowiedzi czytamy o ,,kluczowym dziele środkowoeuropejskiego romantyzmu’’ autorstwa ,,twórcy polskiej opery narodowej‘’. Organizatorzy nie szczędzą operze pochwał: 

,,Halka charakteryzuje się wysublimowaną orkiestracją, z pięknymi melodiami zakorzenionymi w muzyce tradycyjnej, ariami lirycznymi i emocjonalnymi, oraz umiejętnym operowaniem chórem, który pozostaje obecny w roli drugiego bohatera; z wyreżyserowanymi scenami, które podkreślają istotę polskiego ducha. Jego zwinny puls dramatyczny, z wyraźnymi wpływami włoskimi, tworzy płynną i emocjonalną narrację w najczystszym stylu romantycznym.’’

Obsadę premiery tworzą uznani twórcy – orkiestra i chór Teatro Real wystąpią pod batutą, odpowiednio, Łukasza Borowicza i José Luisa Basso. Wśród śpiewaków znajdą się: światowej sławy basbaryton Tomasz Konieczny, którego usłyszymy w roli Janusza, oraz znamienity tenor Piotr Beczała znany publiczności Teatro Real z La damnation de Faust (2009), Fausta (2018) i Aidy (2022). W Halce wcieli się w rolę Jontka, męskiego bohatera opery. Towarzyszyć im będą amerykańska sopranistka Corinne Winters (Halka), rosyjski bas Maxi Mkuzmin-Karavaev (Stolnik), ukraińska mezzosopranistka Olga Syniakova (Sofia), hiszpański baryton Javier Povedano (El gaitero) oraz polski wykonawca: baryton Tomasz Kumiega (Dziembra). 

 

Tomasz Konieczny razem z Piotrem Beczałą znaleźli się na liście tegorocznych kandydatów do International Opera Awards (tzw. ,,operowych Oscarów’’). Gala rozdania nagród odbędzie się tego samego dnia, co premiera Halki w Teatro Real, tj. 9 listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]