Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do podziwiania instalacji pt. „Moonaris” prezentowanej podczas „Athens Digital Art Festival” od 12 do 14 maja.
Z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz obchodzonej dwa lata temu setnej rocznicy urodzin pisarza i futurologa Stanisława Lema powstała ekspozycja przygotowana na Athens Digital Art Festival. „Moonaris” nawiązuje do kopernikańskiej idei obserwacji nieboskłonu, eksploracji przestrzeni kosmicznej, odkrywania nieznanego oraz – podążając za wizją Stanisława Lema – do wyobrażenia niewyobrażalnego jak zagospodarowanie w przyszłości Księżyca.
Inspiracją do powstania wystawy były najnowsze odkrycia naukowców dotyczące wulkanów na powierzchni Księżyca – ta audiowizualna ekspozycja zaprezentuje fascynujące zjawiska związane z historią wulkaniczną naszego satelity.
Wystawa składa się z pięciu pionowych ekranów, każdy o wys. ok. 2 m, szer. 1 m usytuowanych na planie półkola, połączonych ze sobą lustrzanymi “ścieżkami”, które odbijają i potęgują światło z projekcji. Na każdym z ekranów widoczny jest ruchomy obraz fragmentu powierzchni satelity z widowiskowymi księżycowymi erupcjami wulkanicznymi. Twórcy instalacji korzystali z materiałów udostępnionych przez NASA. Symulacja cyfrowej powierzchni Księżyca została zaprojektowana z wykorzystaniem silnika gier Unity 3D.
Całość tworzy immersyjne doświadczenie poznawcze dla odbiorcy, dając wrażenie obcowania z nieznanym obliczem Srebrnego Globu.
Koncepcja artystyczna i realizacja wystawy audiowizualnej na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza przygotowana przez Elwirę Wojtunik, Popesz Csaba Láng [Elektro Moon Vision].
Muzyka: Pandelis Diamantides
Kontakt dla mediów
Klaudiusz Gomerski
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.