„INSTALACJA PO DRUGIEJ STRONIE KSIĘŻYCA”

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do podziwiania instalacji pt. „Moonaris” prezentowanej podczas „Athens Digital Art Festival”  od 12 do 14 maja.

Z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz obchodzonej dwa lata temu setnej rocznicy urodzin pisarza i futurologa Stanisława Lema powstała ekspozycja przygotowana na Athens Digital Art Festival.  „Moonaris” nawiązuje do kopernikańskiej idei obserwacji nieboskłonu, eksploracji przestrzeni kosmicznej, odkrywania nieznanego oraz – podążając za wizją Stanisława Lema – do wyobrażenia niewyobrażalnego jak zagospodarowanie w przyszłości Księżyca.

Inspiracją do powstania wystawy były najnowsze odkrycia naukowców dotyczące wulkanów na powierzchni Księżyca – ta audiowizualna ekspozycja zaprezentuje fascynujące zjawiska związane z historią wulkaniczną naszego satelity.

Wystawa składa się z pięciu pionowych ekranów, każdy o wys. ok. 2 m, szer. 1 m usytuowanych na planie półkola, połączonych ze sobą lustrzanymi “ścieżkami”, które odbijają i potęgują światło z projekcji.  Na każdym z ekranów widoczny jest ruchomy obraz fragmentu powierzchni satelity z widowiskowymi księżycowymi erupcjami wulkanicznymi. Twórcy instalacji korzystali z materiałów udostępnionych przez NASA. Symulacja cyfrowej powierzchni Księżyca została zaprojektowana z wykorzystaniem silnika gier Unity 3D.

Całość tworzy immersyjne doświadczenie poznawcze dla odbiorcy, dając wrażenie obcowania z nieznanym obliczem Srebrnego Globu.

Koncepcja artystyczna i realizacja wystawy audiowizualnej na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza przygotowana przez Elwirę Wojtunik, Popesz Csaba Láng [Elektro Moon Vision].

Muzyka: Pandelis Diamantides

 

 

 

Kontakt dla mediów

Klaudiusz Gomerski 

[email protected]

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowano: 2023.05.25 12:14
Aktualizacja: 2023.05.25 12:14
Autor: Instytut Adama Mickiewicza
Wprowadzenie: Ida Wrzesień