Komunikat prasowy, 28 października 2021r.
Instytut Adama Mickiewicza ogłasza Joy & Devotion – nowy coroczny festiwal polskiej muzyki sakralnej w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem artystycznym kompozytora i dyrygenta Pawła Łukaszewskiego. Powstałe na przestrzeni ośmiuset lat kompozycje religijne usłyszymy w wykonaniu wybitnych zespołów The Gesualdo Six, Tenebrae oraz Echo. Brytyjska publiczność wysłucha koncertów w Londynie, w kościele anglikańskim, St Martin-in-the-Fields, od 2 do 5 listopada.
Festiwal otworzy 2 listopada uznana grupa The Gesualdo Six pod dyrekcją Owaina Parka, wypełniając program dziełami wybitnych współczesnych polskich kompozytorów, w tym dwoma prawykonaniami oraz XVI-wieczną Missa Mater Matris Krzysztofa Borka. Inspiracją dla programu koncertu była msza Borka oparta na kompozycji Missa Mater Matris Josquina des Pres, nadal wykonywana pięćset lat po śmierci kompozytora. Wśród prawykonań znajdą się m.in. Ave, Regina caelorum Aleksandra Jana Szopy, O sacrum convivium i O salutaris Hostia Łukasza Farcinkiewicza, Benedicamus Domino maestro Krzysztofa Pendereckiego (z Missa brevis 1992) oraz Modlitwa/Prayer Andrzeja i Roxanny Panufnik. Na uwagę zasługują także kompozycje na organy powojennego organisty i improwizatora Mariana Sawy: Bogurodzica, Dziewica oraz Regina Poloniae.
Z kolei 4 listopada najstarsze utwory, XV-wieczny Ortus de Polonia Jerzego Libana i XIII-wieczny Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy, rozpoczną i zakończą program przygotowany dla wielokrotnie nagradzanego chóru Tenebrae, który wystąpi pod batutą Nigela Shorta. W koncercie znajdzie się także kompozycja dyrektora artystycznego festiwalu, Pawła Łukaszewskiego, Prayer for those who shall return, a następnie Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, napisana u schyłku komunizmu w 1987 roku, po III pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski, oraz Dona nobis pacem Wojciecha Kilara z jego Missa pro pace napisana w 2000 roku, z okazji stulecia Filharmonii Narodowej. Występowi chóralnemu towarzyszyć będą improwizacje organowe na temat polskiej pieśni sakralnej Święty Boże Mieczysława Surzyńskiego op. 38 w wykonaniu Ruperta Jeffcoata.
5 listopada festiwal zamknie młody, doceniany już zespół wokalny Echo pod dyrekcją Sarah Latto, z programem muzycznym, którego głównym punktem jest Missa Paschalis, XVII-wiecznego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Jego minimalistyczne stile antico stanowi strukturę i inspirację dla reszty programu, który obejmie XVI-wieczne motety Mikołaja Zieleńskiego i Wacława z Szamotuł oraz dzieła trzech współczesnych kompozytorek: Roxanny Panufnik, Aleksandry Chmielewskiej i Anny Rocławskiej-Musiałczyk.
Festiwal Joy & Devotion będzie również obecny poza Londynem, 4 listopada. Echo wykona koncert w Downing Place URC w Cambridge w ramach Cambridge Festival of the Voice. Program The Polish Court przybliży twórczość kompozytorów tworzących w Warszawie i Krakowie w XVI i XVII wieku, ponownie prezentując Missa Paschalis Gorczyckiego i Laetentur caeli Zieleńskiego oraz utwory włoskich kompozytorów Luki Marenzio, Asprillo Pacellego i Vincenza Bertolusiego.
„Instytut Adama Mickiewicza od wielu lat organizuje projekty przybliżające brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość wybitnych artystów. Wielka Brytania słynie z długiej i bogatej tradycji muzyki chóralnej. Tak ogromnej liczby zespołów tego typu nie spotyka się w innych rajach europejskich. Życzę wielu sukcesów artystom biorącym udział w festiwalu. Ciekawa jestem także reakcji publiczności i krytyków na niezwykłe dzieła polskiej muzyki chóralnej, wykonywane przez sławne brytyjskie zespoły” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
„Praca nad inauguracją festiwalu Joy & Devotion była dla mnie zaszczytem i przyjemnością. Tegoroczny program to poruszające wprowadzenie do obfitości i emocji polskiej muzyki sakralnej. Cieszę się, że mogę przedstawić publiczności dzieła znanych i lubianych kompozytorów, takich jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Roxanna Panufnik oraz mniej znane utwory, które nie są jeszcze szeroko znane w Wielkiej Brytanii. Będą to utwory dawnych polskich mistrzów oraz światowe premiery dwóch kompozytorek dopiero rozpoczynających karierę” - opowiada Paweł Łukaszewski, dyrektor artystyczny.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Kontakt dla mediów:
Ewa Szandomirska
+48 692 494 061