Kompozycje „Ballady i romanse na jazzowo” Nikoli Kołodziejczyka

 

Informacja prasowa, 08.11.2022 r.

 

Kompozycje „Ballady i romanse na jazzowo” Nikoli Kołodziejczyka na listopadowym Polska Jazz Festival w Budapeszcie

W 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i aranżerów młodego pokolenia Nikola Kołodziejczyk zaprezentuje zupełnie nowe spojrzenie na dzieła Adama Mickiewicza. Premierowe wykonanie utworów odbyło się podczas międzynarodowego festiwalu Nišville Jazz Festival w Serbii. Tym razem niezwykłe jazzowe suity, do skomponowania których zaprosił artystę Instytut Adama Mickiewicza, będzie można usłyszeć 9 listopada w Budapest Music Center na Węgrzech podczas koncertu inaugurującego Polska Jazz Festival.

Kompozycje Nikoli Kołodziejczyka zostały oparte na „Balladach i romansach” we współczesnej interpretacji literackiej Jacka Szymkiewicza. Ich premierowe wykonanie artysta powierzył zespołowi, który swoim oryginalnym składem nawiązuje do polskich tradycji muzycznych, m.in. wykorzystując charakterystyczne dla muzyki ludowej białe głosy. Całość utrzymana jest jednak w stylistyce jazzowej. Realizacji koncertu towarzyszy także publikacja zawierająca teksty utworów w tłumaczeniu na język węgierski.

Partie solowe poszczególnych utworów wykonają Tomasz Organek i Natalia Grosiak.

Nikola Kołodziejczyk to laureat licznych nagród i wyróżnień, dwukrotny zdobywca Fryderyka („Polish Grammy” – doroczne nagrody Polskiego Towarzystwa Fonograficznego) za Jazzowy Debiut Roku 2015 za suitę Chord Nation na orkiestrę jazzową oraz Jazzowy Album Roku 2016 za suitę Barok Progresywny. Jest także laureatem m.in. Berklee College of Music World Scholarship Tour i półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007.

Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka „Ballady i romanse na jazzowo” powstała z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Projekt jest organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Fundacją Muzyki Filmowej i Jazzowej, Ambasadą RP na Węgrzech oraz Instytutem Polskim w Budapeszcie i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]