Koncert Stabat Mater w Herkulessaal w Monachium.

Informacja prasowa, 01.06.2022 r. 

 

Koncert Stabat Mater w Herkulessaal w Monachium

 

Już 1 czerwca o godzinie 20.00 uroczysty koncert Stabat Mater towarzyszący wystawie Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r. w słynnej sali koncertowej Herkulessaal w Monachium. Podczas koncertu usłyszymy wybitnych polskich artystów: Tomasza Koniecznego oraz Szymona Nehringa. Na znak solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie zaprezentowana zostanie Elegia op. 41 nr 3 autorstwa wybitnego ukraińskiego kompozytora, pianisty i twórcy ukraińskiej opery narodowej Mykoli Łysenki. 

W programie koncertu znajdą się także perły polskiej muzyki: utwór Stabat Mater Karola Szymanowskiego, I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz IV Symfonia Mieczysława Weinberga

 „Stabat Mater Karola Szymanowskiego to szczególna kompozycja. Z jednej strony monumentalna - partia barytonowa, którą w niej śpiewam, to chyba najgłośniejsza partia  wokalna, jaką posiadam w swoim repertuarze. Z drugiej strony jest to utwór zawierający w swej fakturze momenty niezwykle delikatne i łagodne. Można powiedzieć, że w momencie, gdy Niebo i Ziemia zostały poruszone niewyobrażalnym bólem i dramatem Ukrzyżowanego, Matka Cierpiącego łka cicho pod krzyżem w towarzystwie głosu altowego. W kompozycji Szymanowskiego świat, świat niewątpliwie góralski, tatrzański drży w posadach. Niewątpliwy urok Stabat Mater Szymanowskiego stanowią góralskie motywy ludowe w harmonii oraz ludyczność pięknie wyrażona zmianami metrum. Trochę jak śpiewy w zakopiańskim, drewnianym kościółku. Jest to dzieło, które w niczym nie ustępuje innym kompozycjom „Stojącej Matki” autorstwa największych kompozytorów światowych.” – mówi Tomasz Konieczny, jedna z gwiazd środowego wydarzenia.  

Koncertu publiczność wysłucha w Herkulessaal – monachijskiej sali koncertowej o niezwykłym prestiżu, w której występują najbardziej renomowane orkiestry i zespoły. Utwory podczas koncertu Stabat Mater wykonają tak znakomici muzycy, jak bas-baryton Tomasz Konieczny występujący na deskach najważniejszych międzynarodowych teatrów operowych (Met, La Scala, Bawarska Opera Narodowa, Opéra Bastille i Semperopera w Dreźnie). Program fortepianowy zaprezentuje zwycięzca XV. Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego Artura Rubinsteina Szymon Nehring. Wraz z nimi wystąpią alcistka Christa Mayer oraz sopranistka Evelin Novak. Monachijską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi niezwykle ceniony dyrygent Hansjörg Albrecht. Koncert uświetni także chór Monachijskiej Orkiestry Symfonicznej wraz z członkami Münchener Bach-Chor.

Koncert jest organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i jest ważnym punktem rozbudowanego programu monachijskich wydarzeń skupionych wokół kultury i sztuki polskiej – Fokus auf Polen.

 

 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Opublikowano: 2022.06.02 12:48
Aktualizacja: 2022.06.02 12:48
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki