Konferencja prasowa „Instytut Adama Mickiewicza z akcjami wspierającymi Ukrainę ”

29 sierpnia w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza. Dotyczyła ona projektów Instytutu stworzonych we współpracy z ukraińskimi artystami oraz projektów podejmujące temat solidarności z Ukrainą.

Konferencję rozpoczęła wypowiedź dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbary Schabowskiej, która nakreśliła misję Instytutu obejmującą działania zarówno na arenie międzynarodowej, jak i skierowane bezpośrednio do Ukraińców – żyjących i przebywających w Polsce oraz na Ukrainie.

Następnie dyr. Barbara Schabowska wprowadziła uczestników konferencji w 4 projekty, które zostały szczegółowo przedstawione w dalszej części konferencji: wystawę „Solidarność. Pomoc. Wolność” prezentowaną w Instytucie Pileckiego w Berlinie, wystawę „Zabójstwo do przyjęcia” w formie billboardów w Berlinie, sekcję ukraińską portalu Culture.pl oraz wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz podczas festiwalu PHOTO IS:RAEL w Tel-Awiwie.

„Jak państwo widzą, Instytut, którym ma przyjemność kierować, przestawił się nieco na takie tory, które umożliwiają mu realizację misji, ale też wsparcie Ukrainy i bardzo się z tego cieszę. Mam nadzieję, że część z tych projektów będą państwo mogli zobaczyć także w Warszawie” – tymi słowami Barbara Schabowska, dyrektor IAM zakończyła swoją wypowiedź. 

Głos zabrał także radca-minister Oleh Kuts, przedstawiciel Ambasady Ukrainy w RP: „Od pierwszej minuty inwazji, ta pomoc, którą okazujecie, ta postawa ludzi, na wszystkich poziomach, to jest coś niesamowitego. Dziękujemy uprzejmie za wsparcie i za tą pomoc. (…) Wierzę, że te wspaniałe projekty dotrą do serca każdego na całym świecie. Bo niestety nie każdy partner międzynarodowy rozumie, co się dzieje”.

Dr Łukasz Kamiński, kurator wystawy „Solidarność. Pomoc. Wolność”, opowiedział o idei tej ekspozycji. Zakłada ona nie tylko zapoznanie berlińczyków z historią ruchu robotniczego oraz skalą pomocy, jaka płynęła do niego z całego świata, lecz także uświadomienie, jak aktualne i potrzebne są wciąż wartości solidarności w obliczu wojny na Ukrainie. 

Następnie udało się nawiązać połączenie z Justyną Mielnikiewicz, fotografką, która zatrzymała się na granicy w drodze na Ukrainę, aby powiedzieć parę słów o projektach, w które jest zaangażowana. Są to: wystawa jej fotografii przedstawiająca sceny z życia współczesnej Ukrainy, którą będzie można zobaczyć 

na festiwalu PHOTO IS:RAEL oraz prowadzone przez nią warsztaty fotograficzne skierowane do ukraińskiej młodzieży – uchodźców przebywających w Tel-Awiwie. 

Projekt „Zabójstwo do przyjęcia” został zaprezentowany przez Annę Łazar i Ladę Nakonechną – jego kuratorki oraz Danila Nemyrovsky’ego – artystę biorącego udział w projekcie. Kuratorki przestawiły koncepcję wystawy jako cyklu dzieł sztuki w formie billboardów w przestrzeni miejskiej Berlina. Powstały one z potrzeby mówienia o wojnie i wspierania Ukrainy w obliczu skierowanej w nią rosyjskiej agresji. Jej twórcy podkreślają również, że prace zostały pomyślane jako apel do widzów, aby przyjrzeli się swoim reakcjom na doniesienia o wojennych zbrodniach. Otwarcie wystawy odbędzie się w Instytucie Polskim w Berlinie. 

Kolejnym zaprezentowanym projektem była sekcja ukraińska portalu Culture.pl. Powstała ona z myślą o stale rosnącym zainteresowaniu kulturą i językiem polskim na Ukrainie. Jej powstanie zbiegło się w czasie z aktywną fazą wojny, którą Rosja wszczęła przeciwko państwu ukraińskiemu i z masowym napływem do Polski fali uchodźców z Ukrainy. 

Tak o jej działalności mówił redaktor prowadzący Culture.pl/ua dr Rostysław Kramar: „Na początku były obawy, czy Ukraińcom teraz będzie do kultury, czy nasi twórcy, czy nasi autorzy będą chcieli, czy będą mieli czas do tego by pisać dla nas po prostu. Ale okazało się, że reakcja była bardziej pozytywna, że ludzie wręcz chcą pisać, rozmawiać, wysyłać swoje teksty (…). To jest okazuje się teraz bardzo ważne, bardzo potrzebne i w tym czasie, kiedy mamy bardzo dużo obywateli Ukrainy teraz w Polsce, to zdajemy sobie z tego sprawę, że pracujemy w dużym stopniu również dla nich, informując o kulturze polskiej, o miastach polskich, o wydarzeniach, tych ludzi, którzy szukają tutaj schronienia, ale chcą też zapewnić swoim dzieciom jakąś normalność. Pytają cały czas, gdzie można pojechać, co zobaczyć, więc ta strona (…) ma jeszcze taki wymiar”. 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]