Malarstwo Jerzego Skolimowskiego - wystawa w Berlinie.

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego w Berlinie.

Nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za film „IO” Jerzy Skolimowski pokaże swoje prace malarskie od 16. do 25 lutego jednocześnie w dwóch galeriach w stolicy Niemiec:  Galerii nüüd i Galerii Instytutu Polskiego.

– Nominacja do Oscara sprawia, że wiralowo rozszerza się zainteresowanie danym artystą. W przypadku Jerzego Skolimowskiego mamy do czynienia z twórcą, którego kariera międzynarodowa jest nie tylko ugruntowana, ale i szeroko znana. Tym bardziej więc cieszę się, że odbiorcy zagraniczni będą mieli okazję poznać jeszcze inne oblicze Skolimowskiego – malarza. To ta część działalności twórczej, w której – jak sam Skolimowski mówi – realizuje się jego nieskrępowana wolność. Wystawa jego obrazów – intrygujących, niepokojących, obok których nie można przejść obojętnie – pozwala nam zetknąć się z wrażliwością i wyobraźnią Skolimowskiego w sposób, który uzupełnia o nieoczywiste konteksty wiwisekcję jego filmowej wyobraźni – podkreśla Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Pierwsza wystawa prac Skolimowskiego odbyła się w 1996 roku, a jego obrazy ma w swojej kolekcji między innymi Jack Nicholson. Skolimowski w wywiadach mówi, że może malować wszystkim, co wpadnie mu w ręce. Tworzenie obrazów określa jako nieustanną walkę.  Jego abstrakcyjne dzieła są wynikiem improwizacji. Artysta bardzo wyraźnie rozdziela twórczość filmową i malarską. Jego ostatnia wystawa dotyczyła współczesnych zagrożeń, sytuacji ekologicznej i zbliżającej się katastrofy klimatycznej.

„Rysowałem od dzieciństwa, farb zacząłem używać jako nastolatek. Ale  przełomowym momentem była spontaniczna decyzja namalowania dużego formatu. W 1997 roku powstała Agonia o wymiarach 252 x 126 centymetrów, potem przez kilka lat zamalowywałem ten sam format dykt, póki nie przerzuciłem się na płótno, zwiększając stopniowo rozmiary, aż do wielkości niemalże ekranu filmowego: 3 na 5 metrów.” – wspomina Jerzy Skolimowski.

Skolimowski jest mistrzem wszystkich form sztuki ze względu na swoje poświęcenie i umiejętności.  Ale to, co najważniejsze dla każdego artysty, daje mu malarstwo, bo jak sam mówi: „W malarstwie wszystko mi wolno”.

Ekspozycja prac artysty jest jednym z wydarzeń powiązanych z Berlinale.  Zaprezentowane zostaną 24 prace artysty.

Malarstwo Jerzego jest malarstwem emocji. Malarstwem chwili. Dynamicznym i intensywnym siłą malarskiego gestu budującego epickie znaczenia. Jedni widzą w tym malarstwie cierpienie, inni nadzieję. Wszyscy zapamiętują – mówi Marcin Fedisz, kurator wystawy.

Wystawa organizowana jest przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Berlinię, Galerię Opera – Teatr Wielki Operę Narodową oraz Galerię nuud.berlin.

Galeria nüüd.berlin została założona w 2016 roku przez Hennera Merle jako przestrzeń projektów dzieł sztuki i reprezentuje malarzy, rzeźbiarzy i fotografów oraz organizuje wystawy i programy wspierające.

Instytut Polski w Berlinie, jest agendą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i zajmuje się promowaniem polskiej kultury w Niemczech oraz buduje zainteresowanie dla wszystkich aspektów historii i tradycji naszego kraju.  W ramach Instytutu działa Galeria Instytutu Polskiego w Berlinie oraz Biblioteka.

 

Kontakt dla mediów

Klaudiusz Gomerski

[email protected]

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.