„Mistrzowie Polskiej Ilustracji” w Korei – pierwsza wystawa prezentująca historię polskiej ilustracji poza Europą.

Informacja prasowa, 11.10.2022 r.

 

„Mistrzowie Polskiej Ilustracji” w Korei – pierwsza wystawa prezentująca historię polskiej ilustracji poza Europą!

 

11 października w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie otwarta zostanie wystawa prezentująca dzieła polskich artystów – autorów absolutnie unikatowych prac opowiadających o stuletniej historii polskiej ilustracji.

Wystawa „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” a wśród nich m.in. cenne, oryginalne ilustracje awangardowych artystów lat 20. XX wieku, takich jak: Franciszka i Stefan Themersonowie, Jan Marcin Szancer, twórcy z kręgu Polskiej Szkoły Ilustracji – Janusz Stanny, Zbigniew Rychlicki, Bohdan Butenko czy Olga Siemaszko. Na wystawie zaprezentowane zostaną także współczesne postmodernistyczne książki obrazkowe autorstwa młodszego pokolenia ilustratorów – Iwony Chmielewskiej, Marianny Oklejak, Małgorzaty Gurowskiej.  

Wystawa „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” jest również okazją do upamiętnienia 120. rocznicy urodzin Jana Marcina Szancera oraz 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Rychlickiego, dwóch znakomitych artystów, którzy ukształtowali całe pokolenia ilustratorów.  

Wystawa „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” to prezentacja ponad stu oryginalnych ilustracji udostępnionych przez instytucje kultury, spadkobierców, artystów, kolekcjonerów. Niektóre prace zobaczyć będzie można też w formie cyfrowej jak np. zdigitalizowany szkicownik Piotra Sochy prezentujący przygotowania do książki „Brud”, czy pierwsze dzieła Franciszki i Stefana Themersonów z lat 30. XX wieku. 

Na wystawie znajdzie się także dział poświęcony polskiemu magazynowi dla dzieci „Świerszczyk”, w którym prezentowane będą wydania głównie z lat 50. i 60. XX wieku. "Świerszczyk" jest wydawany od 1945 roku aż po dziś dzień i wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Było to czasopismo, którego ilustracje i oprawę graficzną tworzyli jedni z najwybitniejszych polskich artystów sztuk plastycznych a wśród nich Danuta Konwicka, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń.

Józef Wilkoń to także artysta, który poza Iwoną Chmielewską i Joanną Concejo, miał już swoją wystawę monograficzną w Korei Południowej – „The Story in the Nature” w Galerii Albus w Seulu w roku 2017.

Wystawa „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” realizowana jest we współpracy z Biblioteką Książki Obrazkowej w Suncheonie, Biurem Wystaw Artystycznych w Zamościu oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu.

Do przygotowania koncepcji kuratorskiej wystawy Instytut Adama Mickiewicza zaprosił profesor Jiwone Lee, wykładowczynię, historyczkę sztuki, cenioną badaczkę i popularyzatorkę polskiej ilustracji w Korei Południowej, dzięki której wiele książek ilustrowanych przez polskich grafików i artystów zostało przetłumaczonych na język koreański.

Wystawa po zakończeniu w Bibliotece Książki Obrazkowej w Sunchonie będzie prezentowana także w Galerii Albus w Seulu w terminie kwiecień – czerwiec 2023 roku.

 

Mistrzowie Polskiej Ilustracji – 11.10.2022 – 15.01.2023

Kuratorka: Jiwone Lee

Ilustratorzy: Jan Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Adam Kilian, Antoni Boratyński, Bożena Truchanowska i Wiesław Majchrzak, Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Janusz Grabiański, Jerzy Heintze, Bohdan Butenko, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Krystyna Lipka – Sztarbałło, Piotr Socha, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marianna Oklejak, Marta Ignerska, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Edgar Bąk, Helena Stiasny.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]

 

Opublikowano: 2022.10.11 12:07
Aktualizacja: 2022.12.05 12:05
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki