Polscy artyści na Eurosonic Noorderslag 2021

Festiwal Eurosonic Noorderslag (ESNS) to jeden z największych i najważniejszych festiwali showcase’owych w Europie. W tegorocznej edycji, która w całości odbędzie on-line, zobaczymy polskie zespoły: Lor, Javva, Fleshworld oraz EABS.

 

Festiwal ESNS rokrocznie przyciąga ok. 40 000 uczestników, w tym ponad 4 000 dziennikarzy, menadżerów, organizatorów festiwali, wydawców i producentów. W tym roku odbędzie się w dniach 13-16 stycznia, jednak ze względu na sytuację pandemiczną organizatorzy podjęli decyzję o realizacji festiwalu w wersji on-line, nie rezygnując z jego showcase’owego i networkingowego charakteru. Wśród wykonawców, którzy pojawią się na wydarzeniu, znalazły się cztery polskie zespoły: Lor, Javva, Fleshworld oraz EABS.

Lor to grupa tworzona przez cztery utalentowane dziewczyny z Krakowa, która prezentuje niezwykle klimatyczną, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina muzykę, świetnie współgrającą z ich subtelnym wokalem. Formacja grała już podczas festiwali Spring Break, Orange Warsaw Festival czy OFF Festival,  dziewczyny miały również okazję dzielić scenę z norweską artystką Aurorę oraz zespołem Rhye.

Niedawno powstały zespół Javva to nieustannie poszukujący nowych inspiracji pasjonaci, którzy eksperymentują z jazzem, folkiem, alternatywnym pop-rockiem oraz ambientem. Wcześniej artyści z grupy byli zaangażowani w takie projekty jak Contemporary Noise Quintet, Something Like Elvis, Alameda, Hokei, Xenony, T'ien Lai, Helatone czy Duży Jack.

Fleshworld to pięcioosobowy zespół z Krakowa, który gra nieprzyjemny, hałaśliwy i melodyjny post-hardcore. Choć powstał w 2010 r. jako elektroniczno-postrockowy duet, formacja w każdym kolejnym wcieleniu stopniowo odchodziła od pierwotnie obranego kierunku, tworząc muzykę coraz cięższą, niepokojącą i coraz bardziej agresywną.

W kręgu muzycznych zainteresowań septetu EABS, czyli Electro-Acoustic Beat Sessions, leży duchowy aspekt jazzu, charakterystyczny niegdyś dla nagrań Sun Ra czy Ornette’a Colemana. Grupa z dużym powodzeniem łączy jazz z takimi gatunkami jak hip-hop, jungle czy soul. 

Instytut Adama Mickiewicza od 10 lat wspiera polskich artystów wyselekcjonowanych przez ESNS. „Jedną z wielu rzeczy, za którą tak bardzo obecnie tęsknimy, są właśnie koncerty. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że będziemy mogli spotkać się podczas tego wirtualnego wydarzenia i posłuchać twórczości rodzimych artystów.” – podsumowuje dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego.