Polska Jesień w Korei

Informacja prasowa, 05.09.2022.

 

Polska Jesień w Korei

14 września w Korei rozpoczął się cykl wydarzeń multidyscyplinarnego programu kulturalnego współorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Koreańska publiczność będzie miała okazję posłuchać na żywo polskiej muzyki oraz po raz pierwszy w historii obejrzeć wystawę prezentującą mistrzów polskiej ilustracji dziecięcej.

Jesienią 2012 roku po raz pierwszy od początku nawiązania relacji polsko-koreańskich odbył się cykl wydarzeń związanych z polską kulturą, na który składały się projekcje filmów na Busan Film Festival, prezentacje i czytania sztuk teatralnych podczas Seoul International Performing Arts Festival czy koncerty najlepszych polskich jazzmanów w ramach Jarasum Jazz Festival. Od tamtej pory koreańska publiczność uczestniczyła w dziesiątkach projektów z dziedzin filmu, muzyki, sztuki kulinarnej, teatru, tańca, muzyki współczesnej, folk czy jazzu organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza.

Cykl jesiennych wydarzeń w Korei rozpoczął się 1 września koncertem Arto Norasa podczas festiwalu Seoul International Music Festival. Ceniony wiolonczelista zagra dwa koncerty (1 i 7 września), podczas których usłyszeć będzie można utwory Krzysztofa Pendereckiego: „Suitę na wiolonczelę” oraz „Largo”. Koncerty będą promować również płytę „Recital” z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Jeajoona Ryu i Dymitra Szostakowicza nagraną w 2021 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Na finałowym koncercie zamykającym Seoul International Music Festival zabrzmi „Kadisz” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Seoul International Music Festival (SIMF) Orchestra and Choir, Korean National Choir, kwartetu smyczkowego oraz solistów. Wykonany zostanie również zamówiony przez IAM u kompozytora Jeajoona Ryu i poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu utwór na kwartet smyczkowy i orkiestrę.

14 września ruszył także Polski Festiwal Filmowy w Seulu, na którym zaprezentowane zostaną filmy z muzyką Wojciecha Kilara w związku z 90. rocznicą urodzin kompozytora. Projekcjom towarzyszyć będą wprowadzenia z udziałem dziennikarki i filmoznawczyni - Kai Klimek. Do współpracy przy realizacji nagrań wideo z jej udziałem zaproszone zostało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Projekt realizowany jest we współpracy z Cinematheque Seoul Art Cinema oraz z Ambasadą RP w SeuluTej jesieni w Korei usłyszeć będzie można także polski jazz. Podczas Jarasum Jazz Festival (1–3 października) odbędzie się międzynarodowa prezentacja projektu Stańko@80 powstałego z okazji 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańki, która przypada w 2022 roku. Jego utwory zabrzmią w interpretacjach zespołu EABS (3 października). Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja im. Tomasza Stańki.

Koreańska widownia będzie mogła zapoznać się również z polską muzyką folkową. W tegorocznej edycji Sori Festival w Jeonju (16–25 września) weźmie udział zespół Tęgie Chłopy, który poprowadzi warsztaty tańca oraz wystąpi 24 września podczas koncertu finałowego. Tęgie Chłopy wykonują muzykę taneczną graną dawniej we wsiach w okolicach Kielc i w Polsce Centralnej.

Zwieńczeniem jesiennych wydarzeń organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w Korei jest wystawa „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”, którą będzie można zobaczyć od 11 października 2022 do 15 stycznia 2023 w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie. „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” to największa zagraniczna wystawa polskiej dziecięcej ilustracji książkowej. Prezentowane na niej prace obejmują twórczość najważniejszych polskich twórców ostatniego stulecia. Na wystawie pojawią się ilustracje awangardowych artystów lat dwudziestych: Stefana i Franciszki Themmersonów czy Jana Marcina Szancera. Zaprezentowane zostaną także najnowsze postmodernistyczne książki obrazkowe autorstwa Marianny Oklejak, Iwony Chmielewskiej oraz innych współczesnych artystów. Wystawa, której kuratorką jest Jiwone Lee – polonistka i historyk sztuki, organizowana jest przez Instytut Adama Mickiewicza i Suncheon Picture Book Library w Korei. Partnerami projektu są BWA Zamość oraz Ambasada RP w Seulu.

Projekty współfinansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]