Polska muzyka współczesna w finale Konkursu Pianistycznego

31 października 2020 roku odbędą się finałowe przesłuchania 
XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Orleanie. W wyniku współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z organizatorami konkursu, kompozycja Agaty Zubel Chamber Piano Concerto będzie obowiązkowym utworem repertuaru finałowego. Uczestnikom towarzyszyć będzie światowej sławy zespół Ensemble Intercontemporain pod kierownictwem Simona Prousta.

Chamber Piano Concerto to jeden z najnowszych utworów Agaty Zubel. Jego światowa premiera miała miejsce 20 października 2018 roku podczas festiwalu Donaueschinger Musiktage. Kompozytorka brała udział w wielu projektach Instytutu Adama Mickiewicza, stworzyła także na zamówienie lub współzamówienie Instytutu takie utwory jak: What is the word (2012), Bildbeschreinbung (2016) oraz Fireworks (2018), za który otrzymała European Composer Award. Biogram i szczegóły dotyczące twórczości Agaty Zubel można znaleźć na stronie cyfrowego projektu IAM – Map of Polish Composers: https://mapofcomposers.pl/kompozytorzy/zubel-agata

„Z dumą obserwuję, jak polska muzyka współczesna zyskuje na świecie coraz większe zainteresowanie. Muzyka nowa pozostawia artyście znaczną dozę swobody wykonawczej. Finaliści konkursu na pewno więc zachwycą nas oryginalnymi interpretacjami Chamber Piano Concerto Agaty Zubel” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Do jednego z finalistów francuskiego konkursu trafi nagroda „Polska Music” ufundowana przez Instytut Adama Mickiewicza. Wyróżnienie o wartości 2 tysięcy euro zostanie przyznane za najlepsze wykonanie utworu Agaty Zubel. 

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Orleanie odbywa się od 1994 roku. Pozostaje jedynym na świecie konkursem pianistycznym, który koncentruje się wyłącznie na repertuarze współczesnym. Uczestnicy mogą zaprezentować utwory powstałe w XX i XXI wieku, co pozwala spojrzeć na muzykę nową w szerokim kontekście – sięgnąć do jej korzeni oraz uwzględnić obecne trendy kompozytorskie. Ze względu na swoją wyjątkowość, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Orleanie, zyskał światową renomę. Jest członkiem stowarzyszonym Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych (WFIMC), Fundacji Alink-Argerich i Futurs Composés. Jego laureatami byli pianiści koncertujący obecnie na scenach całego świata – Ami Fujiwara, Francesco Tristano, Adam Marks, Andrew Zhou, Christopher Guzman czy Marianna Abrahamyan. 

 

 

Transmisję na żywo z przesłuchań finałowych będzie można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=4LQsHfw19_A

 

 

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

[email protected]

+48 692 494 061

 

 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.