Premiera ,,Czerwonych maków’’ we Włoszech

21 marca w Genui i 27 marca w Mediolanie włoska publiczność zobaczy sztukę ,,Papaveri rossi’’ (,,Czerwone maki’’), przedstawiającą niezwykłą historię żołnierzy II Korpusu Polskiego. Spektakl wyprodukowany przez Teatro Pubblico Ligure upamiętnia 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, która przypada w tym roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. 

Spektakl poświęcony losom żołnierzy gen. Władysława Andersa został wyreżyserowany przez Sergio Maifrediego, założyciela Teatro Pubblico Ligure. Na scenie wystąpi  Massimiliano Cividati, a towarzyszyć mu będzie muzyka skomponowana i wykonywana na żywo przez Gennaro Scarpato (perkusja) i Andreę Zani (fortepian). Za historyczną konsultację produkcji odpowiada prof. Krystyna Jaworska. Prapremiera odbędzie się 21 marca w Teatrze Miejskim w Sori (Genua) w ramach festiwalu Soriteatro 23/24.  Następnie 27 marca 2024 roku sztukę ugości Teatro Litta w Mediolanie, a 11 listopada, w dniu polskiego Święta Niepodległości, ,,Papaveri Rossi’’ zostaną wystawione w rzymskim Teatro Vittoria.

O czym opowiedzą ,,Czerwone maki’’ w 2024 roku? Spektakl przypomni włoskiej publiczności kartę, jaką 80 lat temu żołnierze gen. Andersa zapisali w dziejach Półwyspu Apenińskiego i nie tylko. II Korpus Polski, walczący u boku aliantów na południowym froncie II wojny światowej, pozostaje wyjątkową formacją na tle tamtych lat. Od momentu sformowania w 1943 roku polscy żołnierze - a razem z nimi całe rodziny, w tym dzieci i osoby starsze - przemierzyli wiele krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Nie brakowało wśród nich wybitnych twórców kultury, takich jak Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński czy Jerzy Giedroyc. Jeszcze w Bagdadzie Korpus wystawił pierwszą sztukę teatralną, nagłośnioną w całym mieście plakatami w języku polskim, angielskim i arabskim. Od tego czasu Teatr Dramatyczny II Korpusu Armii Krajowej wystąpił wiele razy, między kolejnymi starciami przygotowując adaptacje od Szekspira po Gozziego i Goldoniego. 

Pod koniec 1943 roku andersowcy dotarli do południowych wybrzeży Włoch. Na wiosnę następnego roku byli już pod Monte Cassino, jedną z kluczowych twierdz niemieckiej Linii Gustawa, na którą hitlerowcy wybrali położony na wzgórzu benedyktyński klasztor. 12 maja na stokach pokrytych zielenią i kwiatami wywiązała się krwawa i trudna bitwa. W noc decydującego natarcia (17 na 18 maja), pozostający w bazie u stóp wzgórza Feliks Konarski napisał tekst pieśni, do której muzykę skomponował Alfred Schutz. Tak powstała jedna z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych - "Czerwone maki na Monte Cassino". 

Zdobycie opactwa przełamało Linię Gustawa, dzięki czemu droga do wyzwolenia Rzymu i reszty Włoch stanęła otworem. Wojska gen. Andersa uczestniczyły w kolejnych bitwach (m. in. o Bolonię). Pod koniec wojny większość żołnierzy razem z dowódcą udało się na emigrację do Wielkiej Brytanii, gdzie Korpus został rozformowany w 1947 roku. 

Spektakl przypominający historię podopiecznych gen. Andersa został stworzony przez Teatro Pubblico Ligure, w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza i przy współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie. Patronatem objęła go Ambasada RP w Rzymie i Konsulat Generalny RP w Mediolanie. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2024 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

[email protected]

Pobierz materiały