Informacja prasowa, 25.04.2022
Premiera „Psalmu” Walentyna Sylwestrowa w Filharmonii Narodowej
26 kwietnia chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego prawykona dzieło wybitnego ukraińskiego kompozytora, Walentyna Sylwestrowa. Utwór został skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.
Prawykonanie Psalmu odbędzie się w obecności jego autora, ukraińskiego kompozytora Walentyna Sylwestrowa, który w ostatnich tygodniach schronił się przed okrucieństwem wojny w Berlinie. Kompozytor przyjął zaproszenie dyrygenta Andrzeja Boreyki i potwierdził swój przyjazd do Warszawy. Jego obecność podczas koncertu w Filharmonii Narodowej – w obliczu wojennej tragedii Ukrainy – będzie miała szczególny wymiar.
Psalm na wielki chór mieszany a cappella to najnowszy utwór Walentyna Sylwestrowa. Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego wykona jego dzieło po raz pierwszy. Kompozycja została ujęta w formę ośmiu wariacji na temat ukraińskiej pieśni ludowej Oj z’za gori kam’janoj…. Cykl wariacji prezentowany jest attaca, tworząc bogate, czterdziestominutowe dzieło.
Kompozytor Psalmu urodził się w Kijowie w 1937 roku, a jego utwory wykonywane są przez najlepsze orkiestry świata i znakomitych solistów. Po okresie eksperymentów awangardowych w latach siedemdziesiątych muzyka Sylwestrowa obrała kierunek neoromantyczny. Przejawia się w niej silne zainteresowanie śpiewami prawosławia czy narodową muzyką ukraińską. Jego utwory stanowią żywą reakcję na dramatyczne wydarzenia teraźniejszości, jak Diptych do słów Tarasa Szewczenki. Muzykę Sylwestrowa przenika melancholia, skrajnie cicha dynamika i diatoniczna melodyka, które tworzą indywidualny styl określany przez samego twórcę mianem „meta-muzyki”.
25 kwietnia o godzinie 13.30 w Filharmonii Narodowej odbyła się konferencja prasowa z udziałem Walentyna Sylwestrowa. Spotkanie z mediami zorganizowane zostało przez Filharmonię Narodową i Związek Kompozytorów Polskich.
Serdecznie zapraszamy na jutrzejszy koncert.
Zamówienie kompozytorskie Instytutu Adama Mickiewicza sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.