Informacja prasowa, 16.09.2022.
Premiera utworów zamówionych wspólnie przez Instytut Adama Mickiewicza oraz „Warszawską Jesień” – 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej
Tegoroczny festiwal „Warszawska Jesień” odbędzie się pod hasłem „Połączenia”, wzywając do działania zespołowego, jednoczenia sił oraz okazywania solidarności. Usłyszeć będzie można trzy nowe kompozycje uznanych artystów zamówione przez Instytut Adama Mickiewicza oraz „Warszawską Jesień”. Festiwal potrwa od 16 do 24 września.
17 września prawykonany zostanie utwór kompozytora, improwizatora i twórcy instalacji, Krzysztofa Wołka pt. „COH (Chocolate, Oranges and Ham)”. Tytuł utworu odwołuje się do doświadczeń muzyka z okresu dzieciństwa i dorastania w Polsce przed transformacją w 1989 roku, kiedy tytułowe artykuły były trudno dostępne dla większości polskich rodzin. Ideą przewodnią kompozycji jest ukazanie procesów dziejowych z punktu widzenia dziecka, które nie zdaje sobie do końca sprawy z wagi wydarzeń. Kompozycję wykona zespół TALEA.
Podczas koncertu finałowego Festiwalu, 24 września, po raz pierwszy zaprezentowane zostaną dwie kolejne kompozycje: „Seeker” Sama Pluty oraz „Prostory Svitla” Ally Zagaykevych. Dzieła wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Vimbaya Kaziboniego.
Sam Pluta to jeden z wiodących kompozytorów amerykańskich młodego pokolenia. Uważany powszechnie za kluczowego spadkobiercę szkoły eksperymentalnej, w Polsce reprezentowanej między innymi przez Bogusława Schaeffera, któremu poświęcone jest dzieło „Seeker”.
Alla Zagaykevych jest najważniejszą ukraińską i jedną z najważniejszych we Wschodniej Europie kompozytorką muzyki elektroakustycznej i eksperymentalnej. Jej dzieło na orkiestrę i elektronikę poświęcone zostało pamięci Józefa Patkowskiego – wybitnego pioniera polskiej i wschodnio-europejskiej muzyki elektroakustycznej, założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
„Warszawska Jesień” to jedyny w Polsce festiwal poświęcony muzyce współczesnej o randze i skali międzynarodowej. Przez wiele lat było to jedyne tego typu wydarzenia w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal powstał w 1956 roku z inicjatywy dwóch kompozytorów – Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego, a do życia został powołany przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Głównym celem festiwalu jest prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej. Ma on formułę otwartą i stara się przedstawiać wielość tendencji obecnych w muzyce.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Marta Sadurska