The European Pavilion 2024: Liquid Becomings – kolejna edycja wydarzenia, które w tym roku swoim zasięgiem obejmie 11 europejskich państw. Projekt „wędrownego pawilonu” wodnego został zainicjowany przez European Cultural Foundation, a tegoroczny Liquid Becomings to owoc współpracy międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za poszczególne odcinki:
- Teatro Meia Volta (Portugalia) – rejs po Tagu;
- MS Fusion (Austria) – rejs po Renie;
- United Artist Labor (Serbia) – rejs po Dunaju;
- FLOW (Polska) – rejs po Wiśle;
- oraz koordynacji całego projektu przez konsorcjum artystyczne Stichting Passaros i sieci espaco agora now.
Cztery europejskie rzeki, ponad dwudziestu artystów i kuratorów różnych narodowości, łącznie prawie tysiąc czterysta kilometrów tras wodnych, w trakcie których „tematem rzeką” będzie nie tylko sztuka, ale i przyszłość Europy.
W tegorocznej odsłonie projektu Liquid Becomings pływające pawilony artystyczne przepłyną po Dunaju, Wiśle, Renie i Tagu, a zwieńczeniem trwających łącznie ponad dwóch miesięcy rejsów będzie 3-dniowy festiwal w stolicy Portugalii – Lizbonie (7-9.09). Głównymi zagadnieniami wydarzenia ma być m.in. płynność nie tylko samej wody, ale też europejskiej tożsamości i przenikania się kultur. Uwaga i wrażliwość artystów i artystek skupi się także na zmianach klimatycznych i ich długofalowych skutkach dla Europy.
4 rzeki w projekce Liquid Becomings 2024. Fot. materiały organizatora.
Instytut Adama Mickiewicza partnerem polskiej części rejsu po Wiśle
„Wisła, najważniejsza rzeka Polski, nie tylko dzieli nasz kraj na dwie części, ale też łączy dzięki mostom budowanym pomiędzy jej brzegami. Tym razem mostem łączącym różne społeczności i umożliwiającym wzajemne zrozumienie będzie sztuka, która odgrywa kluczową rolę w dynamicznie zmieniającym się świecie. Dzięki przystankom pomiędzy Warszawą a Krakowem i licznym wydarzeniom towarzyszącym, będzie można dosłownie „zanurzyć się” w ofercie kulturalnej Liquid Becomings 2024!” - zaznacza Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Wypłynięcie łodzi w miesięczny rejs poprzedzone zostanie otwartym spotkaniem dla prasy z załogą i kuratorkami 31 sierpnia 2024 r. o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3 (nie obowiązują zapisy ani akredytacje).
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na debatę wokół książki Ciała wodne aut. Astridy Neimanis oraz performance Marii Toboły na Plaży Saskiej o godz. 19:00.
Rejs największą polską rzeką odbędzie się z udziałem siedmiu polskich artystów i trzech kuratorek, a jego motywem przewodnim będzie hasło „W dzikiej kocham się Wiśle!”. Rozpocznie się on w Warszawie dn. 1 września 2024 r. i skieruje przez środkowy do górnego biegu Wisły z przystankiem w Kazimierzu Dolnym (17-19.09), kończąc podróż w Krakowie (27-29.09) w ramach obchodów Dni Krakowa 2024. Załoga popłynie w tym roku łodzią, której nadano nazwę FLOW. Wspólna podróż Wisłą i przystanki w poszczególnych miejscowościach mają służyć wymianie myśli, tworzeniu w zgodzie z naturą i pobudzeniu uczestników i uczestniczek do spekulacji artystyczno-ekologicznych, w szczególności tematyki renaturyzacji europejskich cieków wodnych. Rzeczna wyprawa łodzią to również szereg wydarzeń towarzyszących takich jak m.in.: koncerty, wystawy i warsztaty we współpracy z lokalnymi partnerami (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Krakowa czy Cricotecą). Przystanki w podróży będą służyć spotkaniom, działaniom performatywnym i zapraszaniu do współpracy innych twórców. Warto również dodać, że polscy artyści - Alicja Wysocka i Romuald Krężel – zostali wybrani w formule open call do uczestnictwa w rejsie po Renie.
Pawilon podczas spływu na rzece. Fot. materiały organizatora.
W dn. 7-9 listopada br. załogi wszystkich łodzi spotkają się w Lizbonie na trzydniowym programie artystycznym (festiwalu), którego motywem przewodnim będą celebrowanie polifonii, przestrzeni liminalnych i wędrowania. Dawny lizboński port Beato i kompleks społeczno-kulturalny Quinta Alegre położony na północnych obrzeżach Lizbony, na czas trwania Festiwalu, staną się ośrodkami spotkań artystycznych, rozmów i historii z podróży.
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. Prowadzimy także portal Culture.pl, stanowiący wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze.