Sztuka Łukasza Twarkowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera teatralnego, prezentowana jest 21 i 22 marca w Theatre de Liege w Belgii. Spektakularne widowisko, odważnie wykorzystujące nowe technologie, zostało oparte na powieści duńskiej pisarki Olgi Ravn, nominowanej do Nagrody Bookera. Pokazy współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza są częścią celebracji 20-lecia Polski w strukturach Unii Europejskiej.
„The Employees” to kameralny dramat science fiction, którego akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty. Wszyscy członkowie załogi podlegają zimnym, biurokratycznym rygorom, które wydają się nie mieć sensu. W tych ekstremalnych warunkach zamknięta społeczność zmuszona jest skonfrontować się z pytaniami o różnice między ludzkim, a nie-ludzkim i o istotę świadomości. W historii o ludziach i humanoidach mogą przejrzeć się widzowie zagubieni w algorytmach, cyfrowych obrazach, wirtualnych emocjach.
Łukasz Twarkowski, autor spektakli teatralnych, performansów, instalacji oraz filmów, wypracował osobistą i unikalna metodę łączenia sztuki filmowej, technologii cyfrowej i teatru. Swoje projekty sytuuje w kontekście multimedialnego poszerzania realności. W spektaklu „The Employees” świat przedstawiony powieści aranżuje on jako instalację multimedialną, po której widzowie mogą swobodnie się poruszać, doświadczając sztuki w zupełnie nowy sposób.
Spektakl wystawiony zostanie w Theatre de Liege, prężnie działającej instytucji, która prezentuje w każdym sezonie blisko 40 przedstawień, w tym 10 premier. W jej bogatym i zróżnicowanym programie znajdują się dzieła uznanych reżyserów teatralnych, a także belgijskich i zagranicznych choreografów. Do udziału w przedstawieniach zapraszani są zarówno znani aktorzy, jak i wschodzące gwiazdy teatru.
Producentem „The Employees” jest Teatr Studio. Jego prezentacja w Belgii odbywa się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Brukseli. Kolejne spektakle odbędą się 27 i 28 maja na Festiwalu Teatralny Świat w Brnie.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei.
Kontakt dla mediów