Ukraina w obiektywie - dwie wystawy fotografek Justyny Mielnikiewicz oraz Michal Chelbin na Festiwalu PHOTO IS:RAEL w Tel-Awiwie

Ukraina w obiektywie - dwie wystawy fotografek Justyny Mielnikiewicz oraz Michal Chelbin na Festiwalu PHOTO IS:RAEL w Tel-Awiwie

„Ukraina przez to przechodzi” Justyny Mielnikiewicz oraz „In Their Own Words” Michal Chelbin to dwie wystawy fotografii ukazujące Ukrainę i jej obywateli w czasie trwającej wojny. Prace będzie można zobaczyć podczas Festiwalu PHOTO IS:RAEL w Tel-Awiwie w dniach 23 listopada - 3 grudnia.

To czwarta odsłona współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii PHOTO IS:RAEL – najważniejszym wydarzeniem fotograficznym w Izraelu. Tegoroczna współpraca skupiona jest wokół prezentacji wystaw przedstawiających trwającą w Ukrainie wojnę z różnych perspektyw: tych, którzy mierzą się z nią w kraju i tych, którzy musieli go opuścić.  

Justyna Mielnikiewicz, fotoreporterka regularnie współpracująca z międzynarodowymi redakcjami m.in. „The New York Times", „Eurasianet.org”, „Newsweek”, „Le Monde” czy „Stern” od wielu lat skupia się na portretowaniu krajów byłego Związku Sowieckiego. Ukrainę i jej obywateli fotografuje od pierwszej rosyjskiej inwazji w 2014 roku. Wystawa „Ukraina przez to przechodzi” to zbiór zdjęć z artystycznej i fotoreporterskiej działalności Mielnikiewicz na terenie Ukrainy. Znajdziemy w nim ujęcia najbardziej aktualne – z marca, kwietnia czy maja tego roku – przedstawiające historie ludzi mierzących się z wojną na różne sposoby, również podejmując walkę. Zaprezentowane zostaną także zdjęcia archiwalne, przywołujące wydarzenia zapoczątkowane rosyjską inwazją w 2014 roku.

Fotografie Michal Chelbin były szeroko prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in. w: The Metropolitan Museum New York, LACMA, Getty Center LA, Jewish Museum New York, Cleveland Museum of Art, Tel Aviv Museum. Fotografka jest także stałą współpracowniczką światowych magazynów, takich jak: „The New York Times”, „The New Yorker”, „BusinessWeek”, „The Guardian”, „The Sunday Times”, „The Financial Times”, „Le Monde”. Wystawa „In Their Own Words” to seria fotografii przedstawiających historie ukraińskich uchodźców, którzy zdecydowali się szukać schronienia w Polsce. Zdjęcia powstały po tym, jak Michal Chelbin przyjechała w marcu do Warszawy i rozmawiała z dziesięcioma rodzinami, które otworzyły swoje domy dla ukraińskich uchodźców. Projekt zrealizowany dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Tel-Awiwie i Instytutu Adama Mickiewicza zyskał globalne zainteresowanie i został opublikowany na okładce „The Financial Times” i „Haaretz” oraz szeroko opisany w gazetach. Został także wyselekcjonowany do prezentacji wybranych fotografii wystawy w ramach Taylor Wessing Photographic Portrait Prize, National Portrait Gallery.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]

 

Opublikowano: 2022.11.21 16:01
Aktualizacja: 2022.11.21 16:01
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki