Wokół domu. Fotograficzny dziennik czasu odosobnienia

Od środy, 24 czerwca, Instytut Adama Mickiewicza na portalu Culture.pl prezentuje serię fotoreportaży z okresu pandemii. Świadectwo czasu, intymny portret rodziny, surrealistyczna wizja opustoszałych miast w obiektywie laureatów World Press Foto i Grand Press Foto. 

                   

Głównym tematem reportaży nie jest sama pandemia, tylko związane z nią zmiany w życiu codziennym, społecznym, artystycznym. Za czym tęskniliśmy w okresie odosobnienia, co zyskaliśmy i co nas łączyło – na te pytania próbują odpowiedzieć autorzy zdjęć, uznani polscy fotografowie. W czerwcu i lipcu 2020 na Culture.pl opublikujemy serię fotoreportaży powstałych podczas przymusowego odosobnienia związanego z pandemią koronawirusa. 

 

Pięcioro artystów w autorskich fotoreportażach pokaże czas spędzany z dziećmi w domu, dziwną pustkę na ulicach polskich miast i miejsca związane z kulturą. Osobisty wymiar tych prac wyróżnia je spośród innych relacji medialnych z czasów pandemii.  O kulisach ich powstawania będzie można przeczytać w towarzyszących zdjęciom wywiadach z autorami.– mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

W tym oryginalnym dokumencie zobaczymy fotografie dwóch laureatów World Press Photo – Rafała Milacha i Tomasza Lazara. Swoje prace pokażą też Karolina Ćwik, Marcin Morawicki i Paweł Starzec. 

 

„Moje pierwsze zdjęcia" to projekt Marcina Morawickiego, fotografa i operatora filmowego, który powstał wspólnie z jego córką. Kilkanaście bezpretensjonalnych fotografii pokazuje sceny z życia rodzinnego. O wyzwoleniu migawki aparatu decydowała dwuletnia Michalina. 

 

Rafał Milach w trakcie pandemii odwiedził z aparatem miejsca użyteczności publicznej – biblioteki, parki wodne, sale konferencyjne, kina i szkoły. Jeden z najczęściej nagradzanych polskich fotografów stworzył surrealistyczny, a jednocześnie niezwykle sugestywny dokument czasów społecznego odosobnienia.

 

Karolina Ćwik sportretowała życie swojej rodziny. W osobistej serii fotografii oprócz migawkowych ujęć codzienności znalazły się także autoportrety autorki. Uzupełnieniem zdjęć jest prowadzony w czasie zamknięcia dziennik składający się z rysunków, tekstów i kolaży.

 

Paweł Starzec skierował aparat na opustoszałe kluby muzyczne. Miejsca kultury niezależnej zostały z dnia na dzień zamknięte do odwołania, co oznaczało utratę płynności finansowej dla ich właścicieli, a często także ograniczenia w zatrudnieniu. Niepewność osób związanych z tymi miejscami potęgował fakt, że były to ostatnie miejsca w kolejce do „odmrożenia”.

 

Tomasz Lazar sfotografował walkę z wirusem prowadzoną w szpitalach i na ulicach miast. W swoim reportażu pokazał też codzienność wielu ludzi – rodzinne spotkania z zachowaniem dystansu, obowiązkowe maski ochronne i prowadzone w nietypowy sposób uroczystości religijne. Zdjęcia doceniono w tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo.

Autorem i kuratorem projektu jest Michał Dąbrowski.

 

 

Pierwszy fotoreportaż z cyklu „Wokół domu” [który] od środy, 24 czerwca, na Culture.pl (https://culture.pl/pl/wokol-domu-fotografie-z-pandemii-koronawirusa).

 

Kontakt do mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.

Pobierz materiały