Wystawa „Echo” Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich w Tel Avivie.

Podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Izraelu (9-21 listopada 2020), w przestrzeni modernistycznego placu Kikar HaMedina w Tel Avivie, na świeżym powietrzu, prezentowane są prace polskich twórców. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Zmiana/Przekształcenie”. Partnerem festiwalu jest Instytut Adama Mickiewicza. 

„Oczy fotograficznego świata kierują się na Izrael. To wielkie święto sztuki obrazu, które proponuje selekcję uznanych artystów i gromadzi wielotysięczną publiczność. W programie festiwalu, znalazła się silna reprezentacja polskich twórców. Wystawa Echo w autorskim ujęciu Rigamontich przybliża tragiczne wydarzenia na Ukrainie sprzed 75 lat,  miejsca,  które zniknęły ze współczesnych map Wołynia, ślady pamięci po tym, czego już nie ma” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich nie trzeba nikomu przedstawiać. Nazwisko Rigamonti to uznana marka w Polsce i poza jej granicami. W Tel Avivie wraz z kuratorką festiwalu Mayą Anner duet dziennikarsko-fotograficzny prezentuje wystawę „Echo”, na którą składają się prace z albumu pod tym samym tytułem, nagrodzonego Best Book Award 2018 w konkursie Grand Press Photo.

Jak wyglądają miejsca, które znamy tylko ze wspomnień? Maksymilian Rigamonti postanowił to sprawdzić. „Echo” to cykl czarno-białych fotografii wykonanych aparatem analogowym, opatrzonych tekstami Magdaleny Rigamonti – efekt siedmiu lat podróży i spotkań. Jak mówi fotograf: „Jeżdżę do miejsc, których nie ma. Spotykam ludzi bez przyszłości, żyjących przeszłością. Dziś tam, na Wołyniu są tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach. Prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć na starych mapach, próbować namierzać GPS-em. Tam materialna jest tylko pustka. I ja tę pustkę fotografuję”. 

Festiwalowe spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti, dostępne dla publiczności na całym świecie, zaplanowane zostało na 16 listopada, o godz. 17.00 czasu polskiego. 

Link do spotkania (obowiązuje wcześniejsza rejestracja):

https://www.photoisrael.org/en/festival-workshops-and-events/echo-project/

Polską obecność podczas festiwalu zaznacza również Rafał Milach, fotograf
artysta wizualny, zwycięzca World Press Photo, który pojawia się z instalacją „Pierwszy marsz dżentelmenów”. Milach porusza w niej temat protestów
i protestowania, wyjątkowo istotny dla artysty zajmującego się w swojej twórczości przemianami w Europie Wschodniej. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

[email protected]

+48 692 494 061