Wystawa ,,Moonaris’’ udostępniona po raz trzeci

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do zwiedzania instalacji „Moonaris”, prezentowanej na Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab w Krakowie w dniach 19-22 października. 

Ekspozycję przygotowano z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz obchodzonej dwa lata temu setnej rocznicy urodzin pisarza i futurologa Stanisława Lema. Nawiązuje do kopernikańskiej idei obserwacji nieboskłonu, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz, idąc za Lemem, do wyobrażenia tego, co niewyobrażalne. 

Inspiracją dla twórców ,,Moonaris’’ były najnowsze odkrycia na temat wulkanów na powierzchni Księżyca. Dzięki audiowizualnej formie udało się im wyeksponować zjawiska związane z wulkaniczną historią naszego satelity. Wystawa składa się z pięciu pionowych ekranów (każdy o wysokości ok. 2 m i szerokości 1 m), usytuowanych na planie półkola i połączonych ze sobą lustrzanymi “ścieżkami”, które odbijają i potęgują światło z projekcji. Na każdym z ekranów widoczny jest ruchomy obraz fragmentu powierzchni satelity z widowiskowymi erupcjami wulkanicznymi. Twórcy instalacji korzystali z materiałów udostępnionych przez NASA, a cyfrową symulację powierzchni Księżyca zaprojektowali z wykorzystaniem silnika gier Unity 3D. Dzięki temu wszystkiemu udało się zaproponować odbiorcy immersyjne doświadczenie poznawcze, stwarzając wrażenie obcowania z nieznanym obliczem Srebrnego Globu. 

Za koncepcję artystyczną i realizację wystawy audiowizualnej odpowiedzialni byli Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng [Elektro Moon Vision]. Oprawę muzyczną przygotował Pandelis Diamantides. Całość powstała na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza. Ekspozycja została pierwszy raz pokazana w maju br. na Athens Digital Art Festival. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Kontakt dla mediów 

Zuzanna Tartanus 

[email protected]