Informacja prasowa, 2 luty 2023
Wystawę „The Dark Arts. Aleksandra Waliszewska and the Symbolism from the East and North” po raz pierwszy będą mogli zobaczyć mieszkańcy Kowna już od 3 lutego. Tym samym ciesząca się wielkim uznaniem w Warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawa „Opowieści okrutne” zyska litewską odsłonę. Na ekspozycję złoży się ponad 200 prac 36 artystów z Polski, Czech i krajów bałtyckich od XIX wieku do współczesności. Główną oś wystawy stanowią dzieła Aleksandry Waliszewskiej.
Artystka tworzy odważne obrazy, które mają szerokie grono wielbicieli z kręgu kultury alternatywnej i popkultury. Jej prace pojawiały się na okładkach albumów muzycznych, zilustrowała także książkę z tekstami światowej sławy piosenkarza Nicka Cave'a.
Zaprezentowane obrazy ukażą twórczość artystki w dialogu z nieobecnymi w zachodnim kanonie symbolistami z Polski, krajów bałtyckich, Czech i Ukrainy. Na wystawie pokazane zostaną zajmujące Waliszewską baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: mokradła, mroczne leśne ostępy, zagubione autostrady i ponure przedmieścia. Osnowę wizualnych opowieści artystki stanowi metafora, która odwołuje się do pierwotnych emocji – miłości, pożądania, niepokoju i lęku przed śmiercią. Waliszewska przewrotnie, symbolicznie przedstawia pierwotne emocje, kruchość materii, niepokoje i wydarzenia z życia, wykluczenia i prześladowania.
Dla publiczności przygotowany został także bogaty program wydarzeń towarzyszących: oprowadzania kuratorskie, spotkania autorskie koncert a także w specjalny program filmowy przygotowany przez Tomasza Kolankiewicza
Wystawa „The Dark Arts. Aleksandra Waliszewska and the Symbolism from the East and North” potrwa do 22 maja. Jest współorganizowana przez Muzeum im. M. K. Čiurlionisa i Instytut Adama Mickiewicza w partnerstwie z Instytutem Polskim w Wilnie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Kaunas Cinema Center “Romuva“.
Kuratorkami wystawy są Natalia Sielewicz i Alison M. Gingeras.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Klaudiusz Gomerski