Zbuntowany duch, czyli historia polskiego jazzu

Od 17 czerwca dostępne są dwa pierwsze odcinki serii podcastów „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz”. Ich bohaterami są Urszula Dudziak oraz Jan „Ptaszyn” Wróblewski. W kolejnych odcinkach serii usłyszymy opowieści Michała Urbaniaka, Adama Makowicza i Zbigniewa Namysłowskiego. Narratorem serii jest Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu Jazz Forum. Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.

„Rebel Spirits” to anglojęzyczny podcast, którego celem jest prezentacja najciekawszych, przełomowych, nieoczywistych i intrygujących zjawisk polskiego jazzu, a także zwrócenie uwagi słuchaczy na wyjątkowe uwarunkowania i okoliczności społeczno-polityczne, w jakich powstawały. Utkana ze wspomnień najważniejszych postaci sceny jazzowej opowieść zaczyna się w dobie stalinowskich represji, a kończy dziś. Stanowi ona portret niezwykłej grupy artystów, wolnomyślicieli i marzycieli, a jednocześnie obraz czasów trudnych decyzji, kompromisów i tęsknoty za lepszym światem.

„Rebel Spirits” to opowieść nie tylko o muzyce i muzykach, ale również o kulturze, zbuntowanej, undergroundowej, alternatywnej. Dzięki dźwiękowej formie podcastu, która daje możliwość nie tylko prezentowania muzyki, ale również emocji towarzyszących opowieści, przekaz ten trafi do publiczności na całym świecie” - mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

W każdym z pięciu odcinków pierwszej serii prezentowane będą długie fragmenty utworów, przeplatane osobistymi historiami muzyków, czasem opowiadających o sobie, swojej drodze, potyczkach z reżimem i fascynacji jazzem, a czasem o kolegach, również tych już nieżyjących, takich jak Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz, czy Andrzej Trzaskowski. Autorzy sporo miejsca poświęcili także postaci Krzysztofa Komedy, którego dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kronikarską systematyczność i chronologię zastąpiły anegdoty i wspomnienia, jak gdyby zasłyszane nad ranem po jam session, oddające ducha tamtych czasów i mówiące wiele prawdy o tym czym jazz i tworzące go środowisko było i jest. Projekt jest również ukłonem w stronę Krzysztofa Komedy, którego utwór „Roman II” stanowi motyw przewodni serii.

Instytut Adama Mickiewicza planuje kontynuację podcastów „Rebel Spirits”. Kolejne serie będą się koncentrować wokół postaci i zjawisk historycznych i legendarnych, jak i tych, które obecnie tę legendę tworzą, czyli reprezentantów młodej polskiej sceny jazzowej. Podcastu będzie można posłuchać na wszystkich najważniejszych platformach podcastowych (w tym m.in. na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Overcast) oraz na stronie http://culture.pl/en/rebelspirits . Za produkcję, scenariusz i reżyserię odpowiadają Wojciech Oleksiak i Monika Proba.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland, Sony Music Publishing Poland Sp. z o.o. i Fundacją Urbaniak.com.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach  dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.