„The Science of Fiction”, to konkurs na kompozycję dla Klangforum Wien, inspirowaną twórczością Stanisława Lema. Zostanie ona zaprezentowana w jednym z europejskich miast podczas jubileuszowego koncertu poświęconego pamięci pisarza, którego setna rocznica urodzin przypada w 2021 roku. Kompozytorzy wezmą również udział w programie rezydencyjnym oraz warsztatach w Klangforum Wien.
„Twórczość Stanisława Lema to twórczość przyszłości. To wspólny mianownik jego opowiadań, powieści, tekstów filozoficznych. Klangforum Wien, z którym współpracujemy od 2011 roku, reprezentuje analogiczne podejście w obszarze muzyki współczesnej. Renoma zespołu da nam możliwość nie tylko przypomnienia międzynarodowej publiczności o twórczości Stanisława Lema, ale także zaprezentowania talentu dwóch polskich kompozytorów, którzy zwyciężą w konkursie – mówi Barbara Schabowska-Maszenda, p.o dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. „Futurologia i muzyka współczesna starają się nakreślić elementy, które w naszej teraźniejszości są cieniem, rzutując je na scenariusz przyszłości. Zadawanie właściwych pytań daje możliwość zrozumienia, na ile przyszłość jest już realizowana" - dodaje Peter Kainrath, z Klangforum Wien.
Jurorami w konkursie jest dwoje wybitnych kompozytorów: Agata Zubel i Georg Friedrich Haas. Uczestnikami konkursu mogą być polscy kompozytorzy do 40. roku życia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 lipca 2020 roku.
Klangforum Wien to zespół kameralny współczesnej muzyki klasycznej złożony z 24 muzyków z różnych krajów. Założony w 1985 roku przez Beata Furrera stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki najnowszej. Idea zespołu jest prosta: dać muzyce miejsce w teraźniejszości, w społeczności, dla której została napisana i która chce ją usłyszeć. Od czasu powstania zespół prawykonał ponad 500 utworów stworzonych przez kompozytorów z trzech kontynentów. Dla Klangforum Wien pisali miedzy innymi Georg Friedrich Haas, Hans Zender, Wolfgang Rihm czy Agata Zubel. Zespół wydał 70 płyt CD, zdobył wiele wyróżnień i nagród, zagrał około 2000 koncertów na renomowanych festiwalach i w wiodących salach koncertowych i operowych w Europie, obu Amerykach i Japonii.
Współpraca Instytutu Adama Mickieiwcza z Klangforum Wien sięga 2011 roku. IAM wielokrotnie realizował projekty z udziałem tego wyjątkowego zespołu, wspierając współpracę Agaty Zubel i wykonania jej utworów „What is the word” i opery „Bildbeschreibung” do tekstu wybitnego niemieckiego dramatopisarza Heinera Müllera. IAM wspierał także wydania płytowe twórczości Romana Haubenstocka-Ramatiego oraz Agaty Zubel w wykonaniu Klangforum Wien w wytwórni KAIROS.
Wyniki konkursu „The Science of Fiction” ogłoszone zostaną 15 września 2020.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie:
https://iam.pl/pl/zmierz-sie-z-geniuszem-stanislawa-lema-i-skomponuj-utwor-dla-klangforum-wien
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Mitrovič
+48 601 800 268
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.