Żywie Biełaruś!/Belarus lebt! – wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie

Wystawa białoruskich twórców fotografii, wideo i innych sztuk wizualnych, dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi, rozpocznie się w środę 23 czerwca w berlińskim Instytucie Pileckiego pod Bramą Brandenburską. Od 2014 r. „Miesiąc Fotografii” odbywał się w Mińsku, jednak obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jego realizację. Dzięki wsparciu Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza poruszający głos białoruskich twórców, dziennikarzy i aktywistów wybrzmi w centrum Berlina.
NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!/ĆŰÂĹ ÁĹËŔĐÓŃÜ!/BELARUS LEBT!
Wystawa o pokojowych protestach na Białorusi
Instytut Pileckiego w Berlinie, Pariser Platz 4A (pod Bramą Brandenburską)
23 czerwca – 19 września 2021 r. w godz. 10-18
Organizatorzy: Instytut Pileckiego i Instytut Adama Mickiewicza przy współpracy RAZAM, Belsat TV, DGO i Instytutu Polskiego w Berlinie
Kuratorzy: Marta Szymańska i Andrei Liankievich. Współpraca kuratorska i produkcja: Kamila Szuba.
–  Ta wystawa powinna mieć swoje otwarcie przede wszystkim w Mińsku, ale jest to obecnie niemożliwe – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Dlatego zaprosiliśmy białoruskich twórców, dokumentujących pokojowe protesty demokratyczne, do naszego najbardziej reprezentacyjnego salonu, do centrum Berlina, pod Bramę Brandenburską. Dzięki temu ich głos będą mogli bezpośrednio usłyszeć także Niemcy i odwiedzający Berlin obywatele całej Europy i świata – dodaje Wojciech Kozłowski.  –  Sprawy Białorusi zawsze były dla nas ważne, w Instytucie funkcjonuje program stypendialny dla niezależnych białoruskich dziennikarzy i blogerów, zimą zorganizowaliśmy także dużą konferencję naukową poświęconą stalinowskiej zbrodni w Kuropatach pod Mińskiem, będącej dla Białorusinów symbolem podobnym jak Katyń dla Polaków – podkreśla dyrektor Instytutu Pileckiego.
– Miesiąc Fotografii w Mińsku to najważniejszy festiwal fotografii organizowany na Białorusi. Instytut Adama Mickiewicza od 5 lat jest partnerem tego wydarzenia – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – W geście solidarności z partnerami i artystami na Białorusi, oddaliśmy im łamy największego portalu o polskiej kulturze, Culture.pl, zaprosiliśmy również instytucje w Polsce i na świecie do wspólnej akcji #LightforBelarus. Teraz, razem z naszymi białoruskimi i polskimi przyjaciółmi zapraszamy do obejrzenia wystawy „Niech żyje Białoruś!” dokumentującej niezwykłe, również z punktu widzenia kultury, wydarzenia – dodaje dyrektor Barbara Schabowska.

– Witold Pilecki, w szerokim sensie, jest patronem tych, którzy dają świadectwo prawdy w najtrudniejszych, skrajnych warunkach – mówi Hanna Radziejowska, kierowniczka Instytutu Pileckiego w Berlinie. – Nasza wystawa jest pierwszą w Niemczech, która ukazuje zapis tego, co przez ostatni rok działo się na Białorusi, dokonany przez niezależnych białoruskich korespondentów. Prezentujemy na niej przejmujące zdjęcia, filmy, zapisy akcji performatywnych które działy się w przestrzeni miejskiej Mińska, ale także rysunki wykonane przez aresztowanych artystów w więzieniach. Pokazujemy również to, jak protesty nabrały tej niezwykłej kobiecej twarzy: gdy mężczyźni byli aresztowani i katowani, to kobiety masowo wyszły na ulice i wzięły na siebie ciężar demonstracji – opowiada Hanna Radziejowska.

Na wystawie „Niech żyje Białoruś!” zobaczymy dzieła 20 artystów oraz szeregu anonimowych mieszkańców Mińska. Są to zdjęcia, a także materiały wideo, rysunki czy plakaty, wiele z nich powstało w trakcie aresztowań. Prezentują one nie tylko same demonstracje, ale też artystyczne konfrontacje sztuki z polityką, m.in. zapis performansów „Wolnego Chóru”, który na zasadzie flash mobu w różnych punktach Mińska śpiewa białoruskie pieśni patriotyczne.

Wystawa będzie prezentowana od środy 23 czerwca w Instytucie Pileckiego w Berlinie, od 10 czerwca jej skróconą wersję można także oglądać na Fotofestiwalu w Łodzi. Oba wydarzenia są współtworzone w ramach „Miesiąca Fotografii” w Mińsku, najważniejszego festiwalu fotografii organizowanego od 2014 roku na Białorusi.

 

Kontakt dla mediów:

Instytut Adama Mickiewicza
Ewa Szandomirska
[email protected]
+48 692 494 061

Opublikowano: 2021.06.22 12:55
Aktualizacja: 2021.06.22 12:55
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim