Inauguracja Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence

We francuskim miasteczku Vence koło Nicei w Villi Alexandrine powstało Muzeum Witolda Gombrowicza. W ramach uroczystego otwarcia instytucji odbędą się m.in. wystawa plenerowa, cykl koncertów muzyki klasycznej oraz projekcje filmowe. Instytut Adama Mickiewicza jest jedną z instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie programu kulturalnego inauguracji.

23 września 2017 roku niewielkie miasteczko Vence we francuskiej Prowansji zamieni się w stolicę twórczości Witolda Gombrowicza. To właśnie tam, w Villi Alexandrine artysta spędził ostatnie lata swojego życia. Dokument inaugurujący proces tworzenia muzeum został podpisany w Warszawie na początku tego roku przez ministra Jarosława Sellina - sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - oraz burmistrza Vence - Loica Dombrevala.

Kulturalna inauguracja

W ramach programu otwarcia Muzeum Gombrowicza odbędą się wydarzenia zarówno bezpośrednio związane z artystą, jak i szereg inicjatyw zainspirowanych jego życiem i twórczością.

  • Wystawa plenerowa "Ja Gombrowicz"

Wystawa prezentowana na murach kamieniczek w centrum Starego Miasta w Vence we Francji jest dopełnieniem przestrzeni muzealnej poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi w willi Alexandrine przy Place du Grand Jardin w mieszkaniu, które zajmował pisarz wraz żoną Ritą Gombrowicz w latach 1964-69. Na drugim piętrze budynku została zaaranżowana Przestrzeń Gombrowicza (fr. Espace Gombrowicz), zajmująca trzy pokoje, korytarz i klatkę schodową. Na wystawie plenerowej prezentowane będą fotografie z Vence (10 fotografii o wymiarach 1 x 2 m) z kolekcji Rity Gombrowicz oraz Bohdana Paczowskiego, które ukazywać będą Witolda Gombrowicza we francuskich plenerach.

  • Cykl koncertowy "Gombro en concert"

Jak dowiadujemy się z "Dziennika 1961-67" Witold Gombrowicz był wytrawnym melomanem. Lubił muzykę Bacha, Chopina, Mozarta i Beethovena. W programie koncertu znajdą się utwory Mozarta i Chopina, obok Beethovena to byli ulubieni twórcy Witolda Gombrowicza.

  • Koncerty Tęgich Chłopów i Kompanii Janusza Prusinowskiego

Koncerty Tęgich Chłopów i Kompanii Janusza Prusinowskiego, formacji  kultywujących tradycję ludowych muzykantów z Radomskiego i Kielecczyzny, stanowią dalekie nawiązanie do okolic urodzenia Gombrowicza i pośrednio ewokują postaci chłopskie występujące w "Pornografii". Koncerty w przestrzeni publicznej Vence będę poprzedzone dwudniowymi warsztatami tanecznymi (mazurki, tańca korowodowe), tak aby podczas koncertu mieszkańcy Vence mogli tańczyć z muzykami.

  • Projekcja filmu "Kosmos"

Przenosząc na ekran "Komos" Gombrowicza, Andrzej Żuławski udowodnił, że jest najodważniejszym i najbardziej bezkompromisowym z polskich reżyserów. Gombrowicz nie mógłby sobie wymarzyć lepszego adaptatora. Równie odważnego, bezczelnego i świadomego swej siły. W rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim Andrzej Żuławski mówił o "Kosmosie": "Ten piekielnie inteligentny, szalenie literacki tekst dotyczący spraw wiecznotrwałych - to dla adaptacji karkołomne przedsięwzięcie. Ale przeczytałem "Kosmos" po raz któryś i poddałem się jego jadowitemu wdziękowi".

Witold Gombrowicz

Prozaik, dramaturg, eseista. Urodził się 4 sierpnia 1904 w Małoszycach pod Opatowem, zmarł 25 lipca 1969 roku w Vence, we Francji. Czesław Miłosz: "Dzieło Gombrowicza jest pomnikiem prozy polskiej". Jerzy Jarocki: "Dzisiejszy polski teatr podszyty jest Gombrowiczem".

Gombrowicz należy do pisarzy wyjątkowych w dziejach literatury - choćby ze względu na swą filozofię, sposób konstruowania tekstów i siłę swego języka. Niestrudzenie wadził się z polską tradycją, historią; spór ten był jednak zaledwie punktem wyjścia do tworzenia tekstów w owej tradycji i historii zakorzenionych i uniwersalnych zarazem. Więcej o artyście przeczytaj na Culture.pl.

 

Szczegółowy plan wydarzeń

15 września - 30 listopada Wystawa zdjęć "Ja, Gombrowicz" autorstwa Bohdana Paczowskiego

22 września - 31 października Wystawa pamiątek po Witoldzie Gombrowiczu z kolekcji Rity Gombrowicz

22 września godz. 16.00 Wywiad z Witoldem Gombrowiczem Czytany w dwóch częściach przez poetę i nauczyciela akademickiego Yvesa Ughesa

22 września godz. 21.00 Projekcja filmu "Kosmos" w reżyserii Andrzeja Żuławaskiego

23 września godz. 11.00 Uroczyste otwarcie Muzeum Witolda Gombrowicza  z udziałem przedstawicieli polskich i francuskich instytucji kultury oraz  władz miasta Vence

23 września godz.16.00 koncert Tęgich Chłopów i Kompania Janusza Prusinowskiego

23 września godz. 21.15 Recital pianisty Piotra Anderszewskiego

24 września godz. 19.00 Projekcja filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii Piotra Matuszyńskiego

25 września Gala wręczenia nagród promocji 2017 "Witold Gombrowicz"